Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya rekor göçmen artışı bekliyor

Rusya hükümeti 2021 yılı için göçmen artışı beklentisini iki katına çıkardı. Hükümetin ulusal hedeflerin gerçekleştirilme sürecini takip altına almak için kullandığı planda göçmen artış katsayısı 14,3'ten 27,3'e çıkarıldı.
 
Bu katsayı (ülkeye gelen göçmen sayısı - ülkeden ayrılan göçmen sayısı) / toplam nüfus) x 10 bin formülüyle hesaplanıyor. Hesaplamada yalnızca dokuz aydan uzun bir süre için ülkeye gelen göçmenler dikkate alınıyor. Hükümet bu katsayıyı göçmenlik trendlerini takip için kullanmakta.
 
Hükümetin beklentisi böylece bu yıl göçmen artışının 398 bin kişilik büyüklüğe ulaşacağı yönünde. Daha önce açıklanan beklentide bu sayı 200 bin civarındaydı.
 
Konuyu haberleştiren İzvestiya gazetesi, 398 binlik artışın son 25 yıldaki en büyük artışa karşılık geleceğine dikkat çekti. Rusya'da göçmen artışı en son 1996 yılına 400 bini görmüştü.
 
2022 beklentisi ise daha mütevazı. Buna göre önümüzdeki yıl ülkedeki göçmenlerin sayısı 212 bin kişi artacak. 2023 ve 2024 yılları için tahmin edilen artış 235'er bin seviyesinde.
 
Uzmanlar bu yıl artışta rekor beklentisini düşük baz etkisine bağladı.
 
Fakat göçmenlerin olumlu katkısına rağmen Rusya nüfusunun 2025'e kadar 1,6 milyon kişi azalacağı tahmin ediliyor.
 
27.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi