Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Tarımda ihracat devi Rusya: Türkiye'nin payı tüm AB'ye denk

Son bir yılda Rusya'nın tarım ürünleri ihracatı  yüzde 19 artarken, nüfusuna kıyasla en büyük alıcının Türkiye olduğu görülüyor. Tüm AB ülkelerinin Rusya'dan yaptıkları tarım ihracatı neredeyse Türkiye'ninkine eşit. Türkiye 3 milyar dolarlık ithalat yaptı.
 
Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı'na bağlı "Agroexport" kurumunun açıklamasına göre, Rusya'nın ihracatı 17 Ekim 2021 tarihi itibariyle yıllık bazda 25,8 milyar dolar oldu. Bunun 7,8 milyar dolarlık kısmı tahıl ve hububat. Et ve süt ürünlerinin payı da 1,1 milyar dolara çıktı.
 
İhracatta en büyük pay yüzde 12,3 ile AB'nin.
 
Daha sonra yüzde 11,8 ile Türkiye geliyor.
 
Ardından Çin (yüzde 10,4), Güney Kore (yüzde 7,2), Kazakistan (yüzde 6,3), Mısır (yüzde 4,8) ile sıralanıyor.
 
Aynı dönemde ihracatın rakamsal verilerine bakıldığında satışlar  AB'ye yüzde 34 artışla 3.1 milyar dolara, Türkiye'ye  yüzde 32 artışla 3 milyar dolara çıktı. Türkiye'nin alımının yüksek olması iç pazar dışında, Rusya'dan alınan tarım ürünlerinin önemli bölümünün gıda sanayinde ihracata dönük ürün üretiminde hammadde olarak da kullanılmasından kaynaklanıyor.
 
Çin'e ihracat ise yüzde 10 azaldı ve 2,6 milyar dolar oldu. Çin'in koronavirüs döneminde pek çok gıda ürününün ithalatını yasaklaması bunda etkili oldu. 
 
21.10.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi