Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Moskova'da kapanma hazırlığı

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova'nın güneme getirdiği ve bugün Başkan Putin'in ınayına sunduğu bir haftalık tam kapanma önerisi Moskovalı yetkililerce de gündeme alındı. Forbes dergisine konuşan restoran sektörü temsilcileri, şehir yönetiminin alışveriş merkezleri, kafe, restoran, spor salonu ve benzeri mekanları bir haftalığına kapatmayı düşündüğünü söyledi.
 
Kare kod sistemine geri dönmeyi düşünmeyen şehir yönetimi söz konusu mekanları bir haftalığına istisnasız bütün vatandaşlara kapatmak niyetinde. Dergiye konuşan bir güzellik salonu zinciri işletmecisi de gelişmeyi doğruladı.
 
Derginin kaynakları herhangi bir tarih telaffuz etmiyor, ullaşılan bir taslak karar metnine göre, şehrin Halkın Birliği Bayram tatilini de içine alacak şekilde 30 Ekim - 7 Kasım arasında kapatılacağı yönünde.
 
Öte yandan belediye yetkilileri, alışveriş merkezlerine yazı yazarak kamera sistemlerini belediyenin video gözetleme ve yüz tanıma sistemine bağlamalarını istedi.
 
Konuyu haberleştiren Novıye İzvestiya portalı, isteğin ardında maske kontrolünü sıkılaştırmak olduğunu bildiriyor.
 
Portalın aktardığına göre, şehirdeki 600 alışveriş merkezinin yakşaşık yarısı geçtiğimiz yıl belediyenin sistemine bağlanmıştı.
 
Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin artan vakalar ve ölümler nedeniyle önceki gün bir dizi yeni önlem açıklamıştı. Buna göre:
 
1. 25 Ekim 2021 - 25 Şubat 2022 tarihleri arasında 60 yaş üstü Moskovalılar ve kronik hastalığı bulunan vatandaşların zorunlu haller dışında evden çıkmaları yasaklandı. Bu kişiler açık havada gezinti yapabilecek. Aşılı olanlar ya da hastalığı geçirenler ise sınırlama kapsamı dışında.
 
2. Aynı tarihler arasında şirketler çalışanlarının en az yüzde 30'unu uzaktan çalışmaları için eve yollayacak. 60 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan bütün çalışanlar uzaktan çalışma rejimine geçecek. Yine aşılılar ve hastalığı geçirenler kapsam dışında.
 
3. Hizmet sektöründe çalışan işletmeler çalışanların en az yüzde 80'ini aşılamak zorunda. İlk aşı dozu için son tarih 1 Aralık.
 
20.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi