Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'dan 5. kez faiz arttırımı

Rusya Merkez Bankası'nın cuma günkü direktörler kurulu toplantısından yeni bir faiz arttırım kararı çıktı. Politika faizi 25 baz puanlık artışla yüzde 6,5'ten 6,75'e yükseltildi. Düzenleyici kurum böylece bu yıl beşinci kez faiz arttırmış oldu.
 
Bloomberg'in önceki gün gerçekleştirdiği konsensüs anketine katılan ekonomistlerin büyük bir bölümü Merkez Bankası'nın 50 baz puan faiz arttıracağı öngörüsünde bulunmuştu. Ancak artış miktarı bu kez 25 puanda kaldı. Banka son toplantıda 100 baz puanlık artış kararı almıştı.
 
Konuyu haberleştiren RBC gazetesi, Rusya'da ağustos ayında tüketici fiyatları enflasyonunun son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 6,7 olarak gerçekleştiğine dikkat çekiyor. Merkez Bankası, aldığı kararla faiz oranını enflasyon oranının üzerinde tutmuş oldu.
 
Bu arada Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, yüzde 6,75'e yükseltilen faizlerin enflasyonu düşürmekte yeterli olacağını söylemek için henüz erken olduğunu belirterek, “Politika faiz oranlarında yüzde 7 ve üstü artış da duruma göre tabii ki mümkün. Enflasyon hedeflerine ulaşmak için gerekirse böyle bir tedbir alabiliriz” dedi.
 
Nabiullina, “Ancak öngörülebilir gelecekte yüzde 10 ve üstü faiz oranlarını gerekitrecek bir senaryonun var olduğunu düşünmüyoruz” diye ekledi.
 
10.9.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi