Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Aynı seçimde üç ayrı Boris Vişnevski!

17-19 Eylül arasında yapılacak parlamento seçimlerinde Rusya'nın en büyük 2. kenti St. Petersburg'un en tanınan muhalif isimlerinden Yabloko Partisi adayı Boris Lazareviç Vişnevski ile birlikte pusulada aynı soyadı taşıyan iki kişinin daha yer almasıyla başlayan skandal büyüdü. Şimdi bu kişileri isim benzerliğinin yanı sıra "yüzlerinin de" çok benzediği ortaya çıktı. 
 
Ünlü yerel politikacı Vişnevski, sonbaharda yapılacak seçimlerde hem yerel, hem de federal meclis için adaylığını açıklamıştı. Bunun hemen ardından, Boris Gennadyeviç Vişnevksi ve Boris İvanoviç Vişnevski adlı iki farklı kişi daha, hem seçim öncesi mahkemede isim değişkliği yapıp hem de dış görünüşlerini benzeterek ünlü liberal muhalif politikacının adıyla adaylık başvuru yaptılar ve adaylık onayı almayı başardılar. Bu kişilerden birinin iktidar partisi Birlelik Rusya'nın üyesi olduğu medyaya yansıdı.
 
Hükümete yakın yetkililerin, muhalif seçmenin kafasını karıştırmak ve oyu bölmek için "spoiler adaylar" kullandığına inanılıyor. Muhalefet de aynı iddiayı ikiydara iade ediyor.
 
Pazar günü 'orijinal' Vişnevski 'diğer Vişnevkiler'le fotoğrafını Twitter üzerinden paylaşarak, "Tam seçime denk gelecek şekilde Boris Vişnevski'ye dönüşen dublörlerim isim ve soyadlarından sonra simalarını da değiştirmiş. Sakal ve bıyık bırakmışlar. Ufak dokunuşlar da yapılmış gibi" yazdı.
 
Fontanka.ru geçen aylarda Vişnevski adaylığını duyurduktan iki ay sonra iki Boris Vişnevski'nin daha yerel meclise adaylığını koyduğunu aktarmıştı. 
 
Adayları pusulada birbirinden ayıran tek şey yaşları ve Rusçada "orta isim" olarak kullanılan baba adları olacak.
 
Rusya Federal Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova, Kommersant-FM'e verdiği demeçte, Merkez Seçim Komisyonu'nun yasa koyuculara seçimlerde aynı adı taşıyan adayların kullanılmasıyla mücadele etmek için öneriler hazırlayacağını söyledi. "Vişnevski vakası"nı yorumlayan Pamfilova, bunun seçimlerin saygınlığına gölge düşürmeyi amaçlayan  bir "kara PR kampanyası"  olduğunu söyledi. (T24.com.tr, kommersant)
 
7.9.2021
 
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi