Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rus ekonomisi zoru nasıl başardı?

Başkan Putin’in dün yaptığı, "ülkesinin pandeminin olumsuz sonuçlarının üstesinden geldiği ve ekonominin de büyük ölçüde toparlandığı” açıklamasına, uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings’den teyit geldi. Kuruluş tarafından hazırlanan son rapora göre, Rus ekonomisi kriz öncesi seviyelere döndü. Alınan tedbirleri öven S&P Global Ratings'deki analistlere göre, "Rusya'nın mevcut ödemeler dengesi durumu, dengeli bütçe planlaması ve mevcut dalgalı döviz kuru rejimi, potansiyel dış şoklar karşısında yerel ekonominin yeterli direncini sağlıyor”.
 
S&P, Rusya'nın uzun vadeli döviz kredi notunu 'BBB-' olarak teyit etti. Rusya'nın ulusal para birimi cinsinden uzun vadeli notu da 'BBB' olarak teyit edildi. Uzun vadeli notların görünümü ise 'durağan'. Yabancı ve ulusal para cinsinden yükümlülüklerin kısa vadeli notları sırasıyla A-3 ve A-2 seviyelerinde teyit edildi.
 
Haziran sonunda, ajansın analistleri Rusya'nın 2021 için GSYİH büyümesi tahminini Mart ayındaki yüzde 3,3’ten  yüzde 3,7'ye yükseltti.
 
Raporda, "2021'in ilk yarısında pandemi sonrası iç talepteki toparlanma beklediğimizden daha hızlı gerçekleşti. Petrol dışı sektördeki üretim ve perakende satışları içeren göstergeler, ekonominin kriz öncesi seviyesine ulaştığını gösteriyor. Bu nedenle, Rusya'nın GSYİH büyümesine ilişkin beklentilerimizi revize ettik ”denildi.
 
Rapora göre, Rusya şu anda pandemide üçüncü dalgayı yaşıyor.  Ancak S&P'ye göre, vakadaki yeni bir artışın "ekonomik toparlanmayı bozması" fazla olası değil. 
 
Analistler, bu iyimserliğe ilk gerekçe olarak, yetkililerin ülkenin tamamında tek seferde bir kapanma getirmeyi planlamamalarını, bunun yerine aşı oranını artırmayı planlamalarını gösteriyor.
 
 İkinci olarak, Rus ekonomisinin yapısı, "toparlanmaya yardımcı faktör” sayılıyor ve “Hizmet sektörü ve KOBİ'ler, gelişmiş ülkelere göre GSYİH'nın daha küçük bir payını oluşturuyor (GSYİH'nın yüzde 55’ine karşılık yüzde 20’si). Aynı zamanda, kamu sektörünün Rus ekonomisindeki payı daha yüksek. Bu yapısal faktörler, Rus ekonomisinin 2020'de yüzde 2,95 gibi düşük bir daralma göstermesinin nedenlerinden biri” denildi.
 
Analistler ayrıca şu tahminlerde bulunuyor:
 
“Ulusal Refah Fonu mevcutları, 2023 yılına kadar GSYİH'nın yüzde 10'unun üzerinde olacak. Bu, 2019 sonundakinin iki katı,
 
Devletin net borcu 2024 yılına kadar GSYİH'nın yüzde 7-8'inin altında kalacak,
 
İktidar partisi Birleşik Rusya, Eylül ayındaki Devlet Duma seçimlerinde anayasal çoğunluğunu kaybetse bile, makro politikalar önümüzdeki yıllarda istikrarlı devam edecek,
 
Birkaç yıl içinde, demografinin (işgücündeki azalma) olumsuz etkisi ve işgücü verimliliğindeki düşüşe rağmen yüzde 2’lik büyüme trendine geri dönülecek."
 
Diğer yandan rapora göre, ABD'nin Rus devlet tahvillerinin satın alınmasına ilişkin yasağı, Rusya'nın mali ve finansal istikrarı üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olmasına rağmen, yeni yaptırımlar, Moskova ve Washington arasındaki jeopolitik bölünmelerin derinleşeceğini gösteriyor. Ajansın analistlerine göre bu, gelecekte daha ciddi kısıtlamalar riski anlamına geliyor.
 
Bununla birlikte, sert yaptırım olasılığını azaltabilecek faktörler şöyle sıralanıyor: ABD, geleneksel müttefikleriyle ilişkilerini düzeltmeye çalışıyor ve bu nedenle Avrupa ekonomisini olumsuz yönde etkileyecek önlemler almayabilir. Bu açıdan bakıldığında, S&P'ye göre, Washington'un Rus enerji sektörüne veya Avrupa'ya enerji arzını finanse eden devlet bankalarına yönelik yaptırımlarını sürdürmek zor olacak.
 
Maliye Bakanı Anton Siluanov gazetecilere verdiği demeçte, “S&P Global Ratings'in Rusya'nın uzun vadeli döviz kredi notunu 'BBB-' olarak istikrarlı bir görünümle teyit etme kararını, hükümetin ekonomi politikasının doğruluğunun  teyidi olarak değerlendiriyoruz” dedi.

17.7.2021


 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi