Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da rekor sıcaklarda şirketlere iş gününü kısaltma tavsiyesi

Rusya’da havaların ısınması üzerine yetkililer, işverenlere çalışma süresini kısaltmalarını tavsiye etti. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), ofislerde sıcaklığın 28,5 dereceye yükselmesi halinde, mesainin bir saat erken bitirilmesi önerisini şirketlere iletti.


Rus medyasında yer alan habere göre, Rospotrebnadzor’dan işverenlere gönderilen mektupta, ofislerde sıcaklık 29 dereceye çıkarsa iş gününün iki saat, 30,5 dereceye yükselmesi halinde ise dört saat erken bitirilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Bazı işverenlerden ise bu öneriye tepki geldi. Business FM’e konuşan Ivashkevich Hospitality Genel Müdürü Stnislav İvaşkeviç, “Çalışma saatlerini kesinlikle kısaltmayacağız, çünkü klima istemi çalışıyor, otlede personellerin dışarı çıkabildikleri açık alan var.  Bu olumlu bir tavsiye, fakat 24 saat çalışan hizmet sektörü için geçerli değil” dedi.

Megapolis-Servis şirketinin sahibi Sergey Vlasenko, “Rusya’da emlakçıılık, normal bir meslek değil. Emlak acentelerinde çalışan kişilerin düzenli hafta sonları bile yok. Müşteri pazar günü gelirse onu karşılamalısınız. -30 derecede de, 40 derece sıcakta da çalışılabilir. Diğer yandan, insanlar sıcakta şehir dışına çıkmak, trafikte beklemek istemiyor. Doğal olarak yoğunluk azalıyor” diye konuştu.

Aşırı sıcaklar nedeniyle “turuncu” alarm verilen Moskova’da bugün sıcaklığın 33 dereceye kadar çıkması bekleniyor.

22.6.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi