Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da enflasyon 5 yılın zirvesinde

Tüm dünyayı saran enflasyon dalgası Rusya'da da rekor kırdı. Rusya'da tüketici enfasyonu mayıs ayında yıllık bazda yüzde 6,02'ye çıkarak son beş yılın zirvesini gördü. En son ekşm 2016'da bu kadar yüksek enflasyon kaydedilmişti.
 
Rosstat, mayıs ayı enflasyonunu yüzde 0,74 olarak açıkladı. Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 5,53 olmuştu.
 
Yüzde 6,6 ile en yüksek fiyat artışı gıda ürünlerinde oldu. Dayanıklı tüketim maddelerinde yüzde 5,91, hizmet sektöründe yüzde 3,11 enflasyon kaydedildi.
 
Faiz artışı kapıda

“Beş yılın rekorunu ve ‘istikrar modelini kıran’, eylüldeki Duma seçimleri öncesinde toplumsal hoşnutsuzluğu tehdit eden hızlı enflasyon nedeniyle para-kredi politikasını acilen sertleştirmek gerekebilir.” Bu açıklama Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina’dan geldi.

Bloomberg’in haberine göre, analistler ve ekonomistler enflasyon konusunda Nabiullina’dan temkinli adımlar beklerken, piyasa katılımcıları ise politika faiz oranında sert artış bekliyor.
 
Merkez Bankası’nın bugün yüzde 5 olan faiz oranını sene sonunda yüzde 6,5’e yükseltebileceği tahmini dile getiriliyor.
 
Devlet İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre Rusya’da mart ayında enflasyon beş yılın zirvesine çıkarak yüzde 5,8 seviyesinde kaydedildi. 
 
Nisanda yüzde 5,5’e gerileyen enflasyon, mayısta yeniden rekor kırarak yüzde 6,02'ye yükseldi.
 
Gıda enflasyonu 2015’ten bu yana yaklaşık 4 kat artışla martta yüzde 8,25’e çıktı.
 
Sovkombank Başanalisti Mihail Vasilyev, enflasyonun yazın yükselmeye devam edeceğini ve yüzde 6,1-6,3 aralığında kaydedileceğini öngördü.
 
Merkez Bankası'nın enflasyonda “acı eşiğinin” yüzde 6 olduğunu belirten Morgan Stanley analisti Alina Slyusarçuk ise “Eğer bu seviye geçilirse Merkez Bankası sert para-kredi politikalarının sinyalini verir ve faizde daha agresif artışa gidebilir” tahmininde bulundu.
 
8.6.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi