Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Dünya yaşlı, Rusya iki kat yaşlı... Türkiye de 'risk grubu'nda

Dünya ekonomisinin önündeki en büyük problemlerden biri nüfusun yaşlanması. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in hazırladığı rapora göre, 2020-2025 arasında nüfusun yaşlanması nedeniyle küresel ekonomi her yıl 0,9 puan daha az büyüyecek. Konuyu haberleştiren Komsomolskaya Pravda gazetesi, trendin Rusya'yı "daha derinden" kapsadığına dikkat çekiyor.
 
Moody's analistleri, iş gücündeki yaşlanmanın küresel göç hareketleriyle dahi telafi edilemeyecek boyutlara ulaşmak üzere olduğunu belirtiyor. Şirketin raporunda demografik risk içinde bulunan ülkeler arasında Rusya'nın yanı sıra Türkiye, Tayland, Brezilya ve Çin de anılmakta.
 
Dünya Sağlı Örgütü, 65 yaş üstündekilerin nüfus içindeki oranının yüzde 7'yi aştığı ülkeleri "yaşlı" kabul ediyor. Rosstat verilerine göre, Rusya'da bu oran yüzde 15,5.
 
Gazetenin görüşüne başvurduğu Rus uzmanlar, sorunun yaşlıların sayısının fazla olmasından ziyade, doğum oranının düşük olmasından kaynaklandığı görüşünde. Buna göre, Rusya'da aile başına düşen çocuk sayısı 1,5. Bir başka deyişle eğilimi tersine çevirmenin tek yolu bu sayıyı arttırmaktan geçiyor.
 
Ancak aynı uzmanlar Rusya'da ekonominin tek maaşla iki, üç ya da dört çocuğa bakılabilecek kadar düzelmediği sürece bunun bir hayal olduğunu ifade ediyor.
 
13.5.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi