Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da mudiler bankadan paralarını çekiyor: 1 yılda 22 milyar dolar eksildi

İzvestiya gazetesi, krizle geçen 2020 yılında Rusya vatandaşlarının bankalarda tuttukları para miktarını azalttıklarını yazıyor. Analitik Kredi Notlandırma Ajansı AKRA'nın verilerine göre, bankacılık sistemi içerisindeki müşteri kaynaklı paranın payı 0,8 puanlık düşüşle yüzde 79,3'e indi.

Analistler, oranın şubat ayında da düşmeye devam ettiğini ve yüzde 78,3'e kadar gerilediğini belirtiyor. Gazete, bankaların söz konusu parayı temin için Merkez Bankası'nda tuttukları likit kaynaklara başvurmak zorunda kaldığını yazdı.

Uzmanlara göre asıl sorun gerçek kişilerin hesaplarında görülen hareketlerden kaynaklanıyor. Buna göre, gerçek kişilerin hesaplarında bulunan para miktarı 22,9 trilyon rubleden 21,2 trilyon rubleye kadar gerilemiş durumda. Bir yılda sistemden çıkan para ise 1,7 trilyon ruble (22 milyar dolar).

Analistler, insanların paralarını bankalardan çekmesinin en önemli sebebi olarak reel faizin, yani Merkez Bankası faiz oranı ile enflasyon oranı arasındaki farkın eksiye düşmüş olmasına işaret ediyor.

Gelişmeler sonucunda özellikle likidite sıkıntısı yaşayabilecek küçük bankaları zorlanması ve ülke genelindeki banka sayısının azalması bekleniyor.

9.4.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi