Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

'Rusya 30-40 milyar $ kârda'

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya dahil, üye olmatan ülkelerin (OPEC+), uyguladıkları petrol üretim kısıntılarını, Mayıs'tan itibaren kademeli olarak hafifletme kararının ardından, bunun en çok Rusya'ya yarayacağı yorumları artıyor.
 
OPEC+ üyeleriningeöen hafta aldığı kararla üretim kısıntısı Mayıs'ta günde ortalama 350 bin varil, Haziran ve Temmuz'da da günde ortalama 450 bin varil olacak.  Ayrıca Suudi Arabistan'da halen günde 1 milyon varil olarak uyguladığı gönüllü üretim kısıntısını da Mayıs'ta 250 bin, Haziran'da 350 binl ve Temmuz'da 450 bin varil azaltması karara bağlandı.

Uluslararası reyting kuruluşı Fitch, Rusya'nın OPEC + anlaşmasından sağladığı kazancı 30-40 milyar dolar olarak tahmin etti
     
Fitch grubunun doğal kaynaklar ve emtia üst düzey yöneticisi Dmitri Melniçenko, OPEC + ülkelerinin petrol üretiminin azaltılmasına ilişkin anlaşması sayesinde Rusya'nın hükümeti ve petrol ve gaz şirketleri toplam kazançlarının büyük ölçüde artacağını vurguladı.

Melniçenko, "OPEC + anlaşması olmasaydı, Rusya'nın anlaşmadan önce ürettiği seviyede petrol üretmeye devam edeceği gerçeğinden hareket edersek, o zaman şirketlerin gelirleri 30-40 milyar dolar daha düşüktü. Yeni anlaşmayla 30-40 milyar dolar, Rus petrol ve gaz şirketleri ile devlet arasında paylaşılacak bir ek gelir yaratacak" dedi.
 
OPEC + anlaşması Mayıs 2020'den beri yürürlükte. Anlaşmada mutabık kalınan son parametrelere göre OPEC üyeleri üretimi azaltırken Rusya, Mayıs-Temmuz aylarında üretimi günde 114 bin varil artıracak. Böylece diğer ülkelerin üretimi düşümesiyle artması beklenen fiyatlardan, istisnai olarak üretimi arttırma hakkı koparan Rusya ve şirketleri istifade edecek.

7.4.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi