Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da tarım zorda: "İşçi yok"

Rusya’da salgın sonası göçmenlerin azalması nedeniyle tarım sektöründe yaşanan iş gücü açığı çiftçileri zor durumda bıraktı. Normalin 2-3 kat üzerinde ücretlere işçi bulunamadığı, sorunun devam etmesi halinde market raflarında sebze ve bazı meyvelerin giderek azalacağı uyarısı yapılıyor.

Astrahan bölgesinde yetkililer, iş gücü yetersizliği nedeniyle sebzelerin ve karpuz, kavun ve yer kabağı hasadının yüzde 70 azalabileceğini açıkladı. 
 
Business FM’in görüştüğü Aybek Mirzayev adlı çiftçi, yerel halktan kimsenin tarım işlerinde çalışmak istemediğini, öğrencilerin bile iş tekliflerini geri çevidiğini anlattı.
 
Yer kabağı, patates, domates ve biber yetiştirdiğini belirten Mirzayev, “Örneğin, benim 90 işçiye, komşumun 70 işçiye ihtiyacı var. Ama bir köyden toplam 60 kişi çıkıyor. Başka kimse yok. İşçiler günde 1000-1200 rubleye çalışıyor” dedi.
 
Bu sene bölgeye neredeyse tek bir göçmenin bile mevsimsel işçi olarak gelmediğini aktaran gazeteci Natalya Korotçenko, “Bölgede 11 bin işçi gerekiyor. 20 bin kayıtlı işsiz olmasına rağmen, ağır fiziksel iş olduğu için tarlada çalışmaya gitmek istemiyorlar. Yazın hava çok sıcak” diye konuştu. 
 
Korotçenko, bazı çiftçilerin ücretleri 2-3 katına çıkarmasına rağmen işçi bulamadıklarını söyledi.
 
3.4.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi