Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Paşinyan'ın eleştirdiği İskender füzesi için Rusya'dan açıklama: "Depoda"

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü İgor Konaşenkov, Ermenistan Başbakanı'nın "İskender füzeileri ile ilgili açıklamalarının yanıltıcı olabileceğini" söyledi.

Konaşenkov, "Elimizdeki objektif ve güvenilir bilgilere göre, bu tür füze sistemlerinin hiçbiri Dağlık Karabağ'daki ihtilaf sırasında kullanılmadı" dedi.
 
Rus yetkiliye göre, kısa menzilli balistik füze sistemleri İskender'in tüm mühimmat stoku Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin depolarında bulunuyor.

"Görünüşe göre, Paşinyan yanıltılmış ve yanlış bilgiler kullanmıştır" diyen Konaşenkov, "İskender E" füzelerinin Suriye'deki muharebe koşullarında teröristlere karşı test edilmiş ve defalarca kullanıldığını, bu silahın kendi sınıfının dünyadaki en iyisi olduğunu ve bunun herkes tarafından kabul edildiğini söyledi.

Paşinyan önceki gün yaptığı röportajda eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Karabağ'da kullanılmayan İskender füzeleri ile ilgili suçlamalarına atıfta bulunarak, Sarkisyan'ın "sorularının cevabını kendisinin bildiğini" söylemiş,  "Sorusunu sorsun, İskender füzesi neden patlamadı? Ya da neden yüzde 10'u patladı?" demişti.

Paşinyan'ın açıklaması üzerine "Bu ciddiyetsiz bir açıklama" tepkisi veren Genelkurmay Başkanı 1. Yardımcısı Tigran Haçaturyan, bu sabah görevinden azledilmiş ve ülkede darbe iddialarına kadar uzanan kaos patlak vermişti.

Ermenistan, en az 16 bataryadan oluşan "İskender" kısa menzilli balistik füze sistemlerini 2016'da Rusya'dan satın almıştı.

25.2.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi