Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya bu yıl petrol ve gazın payını yüzde 50'nin altına düşürecek

Rusya İhracat Merkezi, 2021 yılında mal ve hizmet ihracının enerji ve ham madde ihracatını geçeceği yönünde bir tahmin yayınladı. Merkezin yayınladığı tahmine Federal Gümrük Servisi ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'ndan da destek geldi.
 
İzvestiya'ya konuşan merkez yetkilileri, Rusya'nın bu yıl hafif imalat, farmasotik, kimya ve petrokimya ürün ihracatı sayesinde, petrol ve doğal gaz ihracatının ağırlığınının nispi olarak azalacağını belirtiyor. 
 
Bununla birlikte gazeteye konuşan uzmanlar, petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki olası bir artış durumunda, toplam ihracat içerisinde enerji kaynaklarının payının yine yüzde 50'nin üzerinde çıkabileceği şerhini düşmekte.
 
Rusya'nın enerji kaynaları ve ham madde harici ihracatı 2020 yılında 161,3 milyar dolar ve yüzde 48'lik payla tarihin en yüksek rakamına ulaşmıştı. Bu ihracatın yüzde 20,8'ini metalurji, yüzde 17,7'sini makine, yüzde 17,3'ünü gıda ve yüzde 16'sını kimya ürünleri oluşturuyor.
 
Rusya'nın bu ürünlerde en büyük müşterisi 16,4 milyar dolarlık satışla Çin. İkinci sırada 12,3 milyar dolarla Kazakistan ve üçüncü sırada 9,4 milyar dolarla Belarus bulunuyor.
 
26.2.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi