Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Sputnik V aşısında anlamadığım..."

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Rusya'nın neden Sputnik V aşısını aktif olarak pek çok ülkeye satmayı teklif ederken kendi nüfusunun aşılamasının hala yetersiz olduğunu Brüksel'in anlamadığını" söyledi.

 
Reuters'ın haberine göre Leyen,  Rus Sputnik V aşısının AB'deki onay süreci ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, "Rusya'nın neden teorik olarak milyonlarca doz teklif ederken kendi nüfusunu aşılamadaki hala yeterli düzeyde olmamasını anlayamıyoruz. Bu, yanıtlanması gereken bir soru" dedi.
 
Geçen hafta, aşıyı geliştiren Gamaleya Araştırma Merkezi'nin Müdür Yardımcısı Denis Logunov, Rusya'da 2.2 milyon kişinin aşı olduğunu duyurmuştu. Logunov'a göre yimser senaryoya göre, nüfusun büyük bölümü yaz ortasına kadar aşılanacak.
 
Rusya'da toplu aşılama 18 Ocak'ta başlamıştı. Aşıyı finanse eden devlet kurumu Rusya Doğrudan Yatırım Fonu, bir yandan yerli üretime devam ederken,  diğer ülkelerde de hem üretim hem de tedarik için yoğun çaba içinde. Aşının şu an Brezilya ve Hindistan'da üretiminin planlandığı açıklanmıştı.

Rus aşısı şu anda 27 ülkede kayıtlı. AB'ye yapılan onay başvurusunun da en geç Mart ayında sonuçlanması bekleniyor.

Uluslararası Tha Lancet tıp dergisinin yürüttüğü araştırmada Sputnik V'nin etkinliğinin yüzde 91'in üzerine çıkması sonrası hem AB'den hem de diğer ülkelerden aşıya talep artmıştı. Almanya'da da aşının üretimi için ön çalışmalar başlamıştı.

AB'de Rus aşısını alarak kullanmaya başlayan ilk ülke Macaristaт olurken, Hırvatistan'ın da AB onayı beklemeden en az 1 milyon doz Rus aşısı almak için görüşmelere başladığı bildiriliyor. 

18.2.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi