Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Putin: 'Mağara milliyetçiliği' uyarısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den, aşırı milliyetçi akımlara uyarı geldi.  Rusya'daki çok uluslu yapıyı korumak için her etnik köken temsilcisinin desteği hissetmesi gerektiğini söyleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, mağara milliyetçiliğinin ülkeye zarar verdiğini vurguladı.


Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'da grubu bulunan partilerin liderleriyle video konferans yöntemiyle bir görüşme yapan Putin, ulusal bilinç konusuna dikkat çekti.

Bunun ilkesel konulardan biri olduğunu kaydeden Putin, "Daha önce kullanılan 'Sovyet halkı' terimi kötü değildi, birleştiriciydi. Rusya halkı gerçekten devlet kuran bir halk ancak çok uluslu ve çok etnik kökenli yapının korunması için en küçük de dahil her etnik kökenin temsilcisinin buranın onun anavatanı olduğunu, başka anavatanı olmadığını, burada koruma altında olduğunu ve hayatını ülkesini korumaya adamaya hazır olduğunu hissetmeli" dedi.

Sputnik'in aktardığına göre, ulusal bilinç konusuna bu bakış açısıyla yaklaşılması gerektiğini kaydeden Putin, "Bu açıdan bakarsak, mottosu 'Rusya Ruslar içindir' olan mağara milliyetçiliğinin sadece Rusya'ya zarar verdiğini anlarız. Bu sadece ülkenin içeriden karıştırılmasına imkan sunar. Buna izin vermemeliyiz" ifadelerini kullandı.

Rus lider, her halkın kültürünün, tarihinin, kökenlerinin Rusya'da dikkate alındığını, geliştiğini ve bunlara saygı gösterildiğini belirtti.

'Haçlılar Ortodoks imparatorluğunu zayıflattı'

Bu arada Putin, Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovskiy'in sözlerine yanıt verdi.

Putin, "Elbette Türkiye de dahil olmak üzere Doğu ile ilgili çalışmalar yapan büyük bir uzmansınız. Doğu'dan barbarların geldiğini, Ortodoks imparatorluğunu yıktığını söylediniz. Ancak sizin de iyi bildiğiniz gibi, Doğu'dan barbarlar gelmeden önce Batı'dan haçlılar geldi ve bu imparatorluğu zayıflattı. Daha sonra da son darbeler indirildi ve ele geçirildi. Bunu unutmamalıyız" diye konuştu.
 
2018'de de Rus lider benzer bir açıklama yapmış, Rusya topraklarında yaşayan 160 etnik grubun tamamının kimliklerini güçlendirmesine imkan veren "sağlıklı milliyetçilikten" yana olduğunu söylemişti. Putin, diğer etnik gruplara mensup olanlara "çamur atmanın" ülkenin çökmesine yol açabileceğini vurguladı.

Putin, Haziran 2014'teki açıklamasında da devletin, Rus milliyetçiliği kavramını destekleme ve imparatorluğu yeniden canlandırma niyetinde olmadıklarını söylemişti.

Seçime müdahale uyarısı

Bu arada Rusya'da 19 Eylül'de yapılacak olan, 2024 başkanlık seçimlerine giden yolda büyük önem taşıyan parlamentonun alt kanadı Duma seçimleri için Başkan Putin'den uyarı geldi. Putin, Duma'da grubu bulunan partilerin liderleriyle çevrimiçi olarak yaptığı toplantıda "Duma seçimleri her türlü müdahale girişiminden korunmalıdır" dedi.
 
Putin, seçimlerin "açık, onurlu ve rekabetçi bir şekilde" yapılması gerektiğini kaydetti. Rus lider, "Şu anda Devlet Dumasında temsil edilmeyen siyasi güçler de dahil olmak üzere sürecin tüm tarafları bununla ilgileniyor. Mesele seçmenler için çok önemli. Rusya vatandaşları kendi seçimini yapacak. Bu seçimi her türlü dış müdahale girişiminden korumalıyız” diye konuştu.

Her türlü müdahalenin "egemenliğe bir darbe" olduğunu ve yetkililerin böyle bir şeye izin vermeyeceğini belirten Putin "Halkımızın topraklarının efendisi olma hakkına hiçbir darbe gelmemeli" dedi.

Putin, tüm Devlet Duması milletvekillerinin bu konuda kendisiyle dayanışma içinde olacağına duyduğu güveni dile getirdi ve "Vatanseverlik, özellikle lider partiler için gereklidir. Otorite sürekli korunmalıdır" diye ekledi.

17.2.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi