Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Yabancı öğrencilere 'şartlı dönüş' izni

Rusya'dan, çok sayıda Türk öğrenciyi de yakından ilgilendiren yeni karar: Rusya Halk Sağlığı Denetim Kurumu Rospotrebnadzor, yabancı öğrencilerin üniversite eğitimi için Rusya'ya geri dönme koşullarını açıkladı. Doğrudan hava yolu uçuşlarının açık olduğu Türkiye gibi ülkelerden gelecek öğrenciler üniversitelere devam edebilecek.


Buna göre yabancı öğrenciler, iki kez Kovid-19 testinden geçip virüs taşımadıklarını belgeledikten sonra Rus üniversitelerinde eğitimlerine devam edebilecekler.

Rospotrebnadzor, Rusya'nın hava trafiğinin açık olduğu ülkelerden gelen yabancı öğrencilerin iki kez test edilmesi gerektiğini öngören kararını yüksek öğretim kurumlarına bildirdi.

Öğrenciler, Kovid-19 Rusya'ya gelmeden en çok üç takvim günü önce ve Rusya'ya girdikten sonra da 72 saat içinde yaptıracaklar.
 
Yabancı öğrenciler, ülkelerinden gelirken, ilk yaptıdıkları testin negatif sonucunu İngilizce veya Rusça olarak tıbbi bir belge ile gümrük makamlarına sunacak.

Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı, üniversitelerin 8 Şubat'tan itibaren tam zamanlı eğitime dönmesine karar vermişti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Rusya Federasyonu'na vardıktan sonra öğrenciler, Kovid-19 için laboratuar testlerinin sonuçlarını alana kadar izolasyon rejimi uygulanmalı" dendi.  Bu izolasyonun nerede nasıl uygulanacağına ilişkin henüz ayrıntılı açıklama yapılmadı. 
 
16.2.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi