Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Bankacılık sırrının sonu mu?

“Rusya’da bankacılık sırrı kavramının tabutu çivilendi… Rus bankacılık sistemi, bu yasayla artık Federal Vergi Servisi'nin bir şubesi haline geldi.”
 
Duma’da dün üçüncü ve son kez oylanarak kabul edilen yeni bir yasayı, Rusya’da iş çevrelerinin önde gelen portallarından Klerk.ru ve Finanz.ru bu başlık-yorumlarla duyurdu.
 
Medyaya yansıyan haberlere göre, yasal değişiklik ile, Vergi Kanunun birinci bölümünün 86. maddesine, kredi kuruluşlarının vergi makamlarıyla paylaşmak zorunda oldukları belgeler konusunda genişletici yeni düzenleme yapıldı.

Bankalara, talep durumunda şu bilgileri de üç gün içinde vergi idaresi ile paylaşma mecburiyeti getirildi:
 
- Müşterinin hesabından para çekme hakkına sahip kişilerin pasaportlarının kopyaları;
- Müşterinin hesabından para çekmek için düzenlenen vekaletnameler;
- Müşteri hesaplarının açılması, işlemleri ve hesabın kapatılmasına ilişkin belgeler (hesap açma-kapatma sözleşmeleri, müşteri-banka arasında yapılan hizmet sözleşmesi, müşteri tarafından sağlanan belgeler;
- İmza ve mühür örneklerini içeren kartlar;
 
Bankaların bu tür bilgileri yalnızca şirketler ve bireysel girişimciler (IP) için değil, aynı zamanda bireysel hesap açanlar için de sağlamak zorunda olacak. Ancak bireysel girişimci olmayan vatandaşlar hakkındaki bilgilere ulaşmak daha zor olacak. Bu bireysel hesaplar hakkında bilgi almak için, bankaya yapılacak bir talepte, yüksek vergi dairesi başkanı (yani bölgesel UFS) veya müdürün (başkan yardımcısı) talebi şart olacak.
 
Duma’da onaylanan tasarı, Federasyon Konseyi’nden de geçip Başkan Putin tarafından imzalandıktan bir ay sonra yürürlüğe girecek.
 
Finanz.ru sitesi, haberi "Rus bankacılık sistemi, Federal Vergi Servisi'nin bir şubesi haline geldi. Devlet Duması, çarşamba günü üçüncü ve son okumada, vergi makamlarının banka müşterileri, kuruluşlar, bireysel girişimciler ve bireyler hakkındaki verilerine erişimini genişleten bir değişiklik paketini kabul etti” diye duyurdu. 
 
Haberde, Federal Vergi Servisi 
FNS'nin, müşterinin bankaya sağladığı tüm bilgi ve belgelere erişebileceği vurgulandı. Bankaların, talep üzerine üç gün içinde vergi makamlarına bilgi vermek zorunda olacakları belirtildi.

Bir başka uzman site, buhgalteria.ru'da çıkan analizde ise, "Son birkaç yılda gözlemlediğimiz şu ki, Federal Vergi Servisi'nin vergilendirmeyi optimize etmek için her şeyi sıkı kontrol altına alıyor. Durumun liberalize olacağını ummak için hiçbir neden yok. 2021'den başkayarak FNS, banka sırlarına otomatik erişim elde etti. Aslında, vergi müfettişleri daha önce de vergi mükelleflerinin hesaplarını kontrol etmekte hiçbir problem yaşamıyordu; şimdi hesap  hareketlerini takip etmek daha da kolaylaşacak"
denildi.

Diğer yandan Rusya Adalet Bakanlığı'nın da, toplumsal olaylarla ilgili "sırra ulaşma" talebi geçen hafta şu haberle gündeme gelmişti:

Rusya'da Adalet Bakanlığı yetkilileri de vatandaşların bankacılık bilgilerine erişebilmek için girişimde bulundu. Bakanlık tarafından hazırlanan yeni bir yasa tasarısı, "bankacılık sırrı" tabir edilen türde bilgilere erişilebilmesini öngörüyor.
 
Bakanlıktan yapılan açıklamada, tasarının devlete sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını daha iyi takip edebilme olanağı vereceğine dikkat çekildi. Yetkililer yasalara uygun çalışan kuruluşlar açısından finansal ve sosyo-ekonomik sonuçlar doğmayacağı konusunda da garanti veriyor.
 
Forbes, tasarının haziran ayında bakanlar kurulunun, eylül ayında da Devlet Duması'nın önüne gelmesinin planlandığını yazdı. Derginin görüş aldığı Duma yetkilileri de, devletin sivil toplum kuruluşlarının aldığı her türlü para yardımını bilmesi gerektiğini belirterek tasarının geç kalmış ama yerinde bir girişim olduğunu söylüyor.
 
Rusya'da vatandaşların ve tüzel kişiliklerin bankacılık sırlarına sınırlı sayıda devlet kurumunun erişimi var.
 
28.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi