Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

The Economist: "Sber bu gidişle Google ve Amazon'a rakip olacak"

İngiliz The Economist dergisi, yakın gelecekte Sber'in (Sberbank) Rusya'da tek başına Netflix, Google ve Amazon'a alternatif haline geleceğini ileri sürdü. Dergi, Sber'in çoğunluk hisselerinin devletin elinde bulunmasına rağmen sürecin bu noktaya doğru ilerlediğini yazıyor.
 
The Economist, Sberbank'ın "komünist karakterde bir devlet işletmesinden"  çağdaş bir kredi kuruluşuna dönüştüğüne dikkat çekerek, HSBC'nin ardından Avrupa'da piyasa değeri en yüksek ikinci banka olduğunu yazıyor.
 
Sberbank Başkanı German Gref'in başını çektiği dijitalleşme sürecini öven dergi, Rusya'da kurulan bu yeni modelin ne Amerikalı, ne Avrupalı, ne de Asyalı olduğu tespitine yer verdi.
 
Sberbank'ın kurduğu Sber dijital ekosisteminde bulut bilişim, otomobil paylaşımı (carsharing) ve dijital para biriminin yanı sıra gerçekleşmiş ve gerçekleşmeyi bekleyen pek çok alan bulunuyor.
 
Dergi bankanın 2023 yılına kadar dijital dönüşüme 3 ile 4 milyar dolar kaynak ayırmasının beklendiğini de yazdı. Kurulacak dijital ekosistemden beklenen yıllık satış hacmi ise 7 milyar dolar.
 
Sber ekosisteminin kuruluşu için bugüne dek harcanan para 800 milyon dolara yakın.
 
27.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi