Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

İnşaatta Türk işçiler için özel izin

Rusya’da koronavirüs salgını yüzünden inşaat sektöründe derinleşen kalifiye işçi açığını kapatmak için, Türkiye’nin de dahil olduğu dört ülkeden göçmen işçilerin ülkeye girişlerinin önü açıldı. 
 

İnşaat Bakanı İrek Fayzullin, iş gücü açığı olan büyük inşaat şirketlerinin taleplerini incelemek için özel bir komisyonun kurulma aşamasında olduğunu açıkladı. 

Tacikistan, Özbekistan, Kazakistan ve Türkiye’den Rusya’ya iş gücü girişinin bu komisyon tarafından düzenleneceğini belirten Fayzullin, bunun geçici bir uygulama olduğunu, sınırların açılmasına yakın göçmenlerin ülkeye girişleriyle ilgili yeni bir mekanizmanın hayata geçirleceğini söyledi. 
 
Rusya’da 2020’nin sonu itibarıyla 50 bölgede 190 bin kişilik iş gücü açığı bulunduğu bildirilmişti.
 
Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, yaklaşık 1 milyon 500 bin göçmen işçinin salgın döneminde Rusya’dan ayrılarak ülkelerine gittiklerini ve geri dönmediklerini açıklamıştı. 
 
Rusya İnşaat Bakanlığı, tüm salgın kurallarını ve hijyen şartlarını yerine getirilebilen inşaat şirketlerinin talepleri doğrultusunda, sadece ihtiyaç duyulan işler için göçmen işçilerin ülkeye girişine izin verilmesini teklif etmişti. 
 
Kommersant'a bilgi veren İnşaat Bakan Yardımcısı Nikita Stasişin, aralık ayının sonundan itibaren Özbekistan'dan Rusya’ya göçmen işçilerin gelmeye başladığı bilgisini verdi.  
 
Stasişin, işçilerin tüm uçuş, karantina, evrak, konaklama ve beslenme giderlerinin şirketler tarafından karşılanmasının zorunlu olduğunu aktardı. 

Devlet Başkanı Vladimir Putin, göçmen işçilerin ülkeye girişleri için prosedürlerin basitleştirilmesi gerektiğini söylemişti. 
 
25.1.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi