Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya et üretiminde zoru başardı

Rusya, önemli bir sektörde daha "zoru" başardı. Yıllarca ABD'den ithal edilen ve "Bush budu" denen dondurulmuş tavuk ürünlerinin doldurduğu pazarda artık yerli malı egemenliği var. Daha da önemlisi, Batı’nın yaptırımları sonrası pek çok sektörde yerli üretim hamlesi yapan Rusya, et ürünleri pazarında artık ithalatçı değil, ihracatçı ülke konumuna geldi. Uzmanlar, "Rusya  sadece gaz-petrol-silah satan ülke kimliğinden çıkmaya başlıyor" değerlendirmesini yapıyor. 

Dünya pazarlarında ağırlığını artırmaya başlayan Rusya'nın bu yıl tavuk ve domuz eti ithalatı sıfıra yaklaşırken, et ve işlenmiş et ürünleri ihracatı ise yüzde 80’e yakın arttı.

Rus medyasına konuşan Ulusal Et Birliği yöneticisi Sergey Yuşin, Rusya’nın bugün dört kıtada 40’tan fazla ülkeye et ihracatı yaptığını söyledi. 
 
Rusya’dan et satın alan ülkelerin başında Çin’in geldiğini belirten Yuşin, “Modern çiftliklerin kurulması ve sektörün modernizasyonuyla 10 yıl içinde et üretimini 2,5 kat artırdık. Rusya, bugün ABD ve Brezilya’dan sonra Çin’e en fazla et ihraç eden ülke” bilgisini verdi.
 
Sektör temsilcisi, Rusya’nın et ihracatında Ukrayna’nın (Donetsk ve Lugansk bölgesi) ikinci, Vietnam’ın üçüncü sırada olduğunu aktardı.
 
Rusya’nın et ve işlenmiş et ihracatı 2020’nin ilk dokuz ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 79 artışla 610 milyon dolara yükseldi. 
 
Bu dönemde Rusya’nın ihracatı tavuk etinde yüzde 30, domuz etinde yüzde 60, sığır etinde 2 kat arttı.
 
Rusya ik kez 10 yıl önce dünya et pazarına girmiş, ilk kümes hayvanı teslimatları eski Sovyet cumhuriyetlerine yapılmıştı. 
 
Sergey Yuşin, artık etten ayrı sığırların kemiklerini bile ihraç ettiklerini belirterek, "Vietnam'da meşhur pho-bo çorbasına et suyu yapmak için kemik talebi çok yüksek" dedi.
 
Yuşin, pazarın nereden nereye geldiğini açıklayan şu örnekleri verdi:
 
"Daha önce et aldığımız Brezilya'ya bu yıl ilk sığır eti sevkiyatını yaptık. Ama mallarımızı bir aydan fazla bir süre limanda bir etiketleme hatası bahanesiyle tuttup ülkeye girmesine izin vermediler. Ama Hong Kong satın aldı. Avrupa'ya da geyik eti satıyoruz. 
 
Yediğimiz etlerin neredeyse tamamı artık ülkemizde üretiliyor. Başta sığır eti ve sakatat olmak üzere az miktarda ithal ediyoruz, bunları ağırlıklı olarak Belarus, Paraguay, Brezilya, Arjantin, Hindistan ve Kolombiya'dan alıyoruz.
 
Domuz eti ve kümes hayvanları için ithalatın payı asgari düzeyde. Bu iki tür et için Rusya net ihracatçı oldu.
 
Örneğin, Belarus'tan karkas halinde sığır eti satın alıyoruz, Çin'e,  BDT ülkelerine ve Suudi Arabistan'a satıyoruz. 
 
2020 yılının 9 ayı boyunca ihraç edilen etin fiyatı sığır eti için kilo başına 5 dolar, domuz eti için 1,8 dolar ve kümes hayvanları için 1,7 dolar idi.
 
Örneğin, Rusya'da tavuk ayağı toptan satın alındığında kilosu 20-25 rubleye mal oluyor, Çin'e en az 120 rubleye satılıyor.
 
Bazı bölgelerde artan sığır eti talebi yüzünden, krizde iflas eden birçok süt çiftliği hayvanlarını kesiyor, etini satıyor.
 
Üreticiler, üretim maliyetlerinde yüzde 20-25'lik bir artıştan şikayet ediyorlar. Piyasada buna paralel fiyat artışı bekleniyor.
 
Buğdayın fiyatı yıl başından bu yana yüzde 50 arttı, yemlere eklenen aminoasit ve vitaminler ile veteriner ilaçlarının fiyatları da yükseldi. Ancak Çin'in koronavirüs salgınını atlatup üretimi hızla eski haline getirmeye başlamasıyla ana ithalatçımız olan bu ülkeye ihracat hacmi düşmeye başlıyor. Çin pazarında fiyatlar düşüyor, rekabet artıyor. Başka dış pazarlar bulmamız lazım."
 
 
4.12.2020
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi