Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Erdoğan-Putin Karabağ'ı görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü. Erdoğan, görüşmede, Rusya ile kurulacak Ortak Merkezin en kısa zamanda faaliyete geçmesini beklediklerini söyledi.
 
TRT'nin haberine göre, konuyla ilgili açıklama İletişim Başkanlığından geldi.
 
İki lider, Türkiye-Rusya arasındaki ticaret hacminin artırılması başta olmak üzere iki ülke ilişkilerini geliştirecek adımlar ile Dağlık Karabağ, Suriye ve Libya’daki gelişmeleri görüştü. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Dağlık Karabağ’daki sorunu çözmeye ve bölgeye kalıcı istikrar getirmeye dönük olarak atılan adım kapsamında, gözlem ve denetleme amacıyla Türkiye’nin Rusya ile kuracağı Ortak Merkezin en kısa zamanda faaliyete geçmesini beklediklerini belirtti.
 
Azerbaycan’ın, topraklarının bütünüyle iadesine ilişkin hassasiyetine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, uygulama sürecinde Ermenistan tarafının, kalıcı çözümü zorlaştırmasına ve anlaşmaya ilişkin sorumluluklarından kaçmasına izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Minsk Grubu’nun diğer eşbaşkanlarının, barış çabalarını eleştirmelerini anlamanın mümkün olmadığını dile getirdi.
 
Suriye’deki ihtilafın sona erdirilmesi için de Dağlık Karabağ’da olduğu gibi, hızlı ve somut adımlar gerektiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’nın birlik ve bütünlüğünü korumak için de hem siyasi hem askeri görüşmelerde Türkiye ve Rusya arasındaki iş birliğinin sürdürülmesi gerektiğini ifade etti. 

Putin bu görüşme öncesi Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile de birer telefon görüşmesi yapmıştı.

Kremlin'den yapılan açıklamada ise, görüşmenin Türk tarafının isteği üzerine gerçekleştiği vurgulandı.

Açıklama şöyle:

"Rusya, Azerbaycan Cumhurbaşkanları ve Ermenistan Başbakanı'nın 9 Kasım'da Dağlık Karabağ hakkındaki açıklamasında tespit edilen anlaşmaların uygulanmasındaki ilerleme her yönüyle detaylı olarak tartışıldı.
 
Vladimir Putin, ateşkesin sürdürülmesini ve sivil halkın güvenliğini etkin bir şekilde sağlayan Rus barış güçlerinin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Taraflar ayrıca mültecilerin dönüşü, altyapının restorasyonu, dini ve kültürel alanların korunması ile ilgili acil insani sorunların çözülmesinin önceliğini vurguladılar.
 
Çatışma bölgesindeki ateşkesi  kontrol etmek için bir Merkez kurulmasına yönelik devam eden çalışmalarla ilgili olarak görüş alışverişinde bulunuldu.
 
Her iki taraf da bölgede istikrarın sağlanması ve barışçıl bir yaşamın tesis edilmesini amaçlayan kararların tutarlı ve tam olarak uygulanması gereğine dikkat çekti.
 
Ticari ve ekonomik bağların güçlendirilmesinin önemi vurgulanarak ikili ilişkilerin güncel konuları da dikkate alındı.
 
Liderler, koronavirüs salgınına karşı mücadelede daha fazla işbirliği yapma niyetlerini dile getirdiler. Aşıların geliştirilmesi, üretimi ve kullanımındaki çabaların koordinasyonu öncelikli görev olarak belirlenmiştir.
 
Temasların çeşitli kanallardan sürdürülmesi kararlaştırıldı."
 
24.11.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi