Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'dan yorum: "Putin Ayasofya konusunda suskun, çünkü..."

"Putin Ayasofya'nın müzeden camiye çevrilmesi konusunda neden suskun?" Bu soru Eho Moskvı radyosunun internet blogu için bir yazı kaleme alan, liberal muhalif Yabloko Partisi'nin eski başkanı Sergey Mitrohin'e ait. Mitrohin, hem parlamentonun alt kanadı Duma'daki grupların, hem de kilise yetkililerinin Türk hükümetinin Ayasofya'yı camiye dönüştürmesini eleştirdiğine dikkat çekerek başlıyor.
 
Mitrohin yazının devamında, Vladimir Jirinovski başta olmak üzere kararı protesto eden pek çok ismin, kısa bir süre önce Rusya'da benzer konumda olan bazı tarihi ibadethanelerin Rus Ortodoks Kilisesi'ne geri verilmesi çağrısında bulunduğunu hatırlatıyor.
 
St. Petersburg'daki İsaakiyevskiy Sobor (Aziz İshak Katedrali) bugün müze olarak hizmet veren ibadethanelerin en önemlisi. 1858'de tamamlanan katedral 1931'de SSCB yıllarında müzeye dönüştürüldü ve hep öyle kaldı. 2017 yılında katedral Rusya Ortodoks Kilisesi'ne devredilmek istendi ama St. Petersburg halkından gelen tepkiler üzerine müze statüsünün korunması kararlaştırıldı.
 
Makaleyi kaleme alan Mitrohin, Putin'in Ayasofya konusunda suskun kalmasını "ileri görüşlülüğüne" bağlıyor.
 
Rus politikacı, "Erdoğan'ın toplumun en az modernleşmiş katmanlarının desteğini almak için yaptığı bu hamleyi Putin'in çok iyi anladığı" düşüncesinde.  Mitrohin, "Zira iktidarı uzatmanın yolu, arkasında duran çoğunluğun kolektif bilinaçltında hangi tellere dokunacağını iyi bilmekten geçiyor" diyor ve devam ediyor:
 
"Buna göre, Putin'in Ayasofya konusunda Erdoğan'ı eleştirmesi demek, Rusya içinde kendi elini kolunu bağlaması anlamına gelebilir. Yani bu konuda eleştirel tutum takınmak Putin'in kendi çıkarına aykırılık teşkil ediyor."
 
14.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi