Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da sanayide moraller düzeliyor: Ekonomik etkinlik Nisanı yakaladı

Rosstat'ın girişimci güven endeksi önde gelen bazı sektörlerde Haziran itibarıyla Nisan ayında kaydedilen değerleri yakaladı. Ancak 3 bin 900 madenci ve sanayici ile yapılan anket sonucu belirlenen endeks hala eksi değerlerde. Grafikte mavi çizgi maden ve petrol endüstrisi temsilcilerinin, turuncu çizgi ise imalatçıların güven seyrini gösteriyor.

Maden ve petrol alanında çalışan işletmelerin yüzde 9'u Haziran ayında ekonomik durumu "olumlu" olarak nitelerken, "tatminkar" sıfatını kullananların oranı yüzde 72 oldu. İmalat sanayiinde ise bu iki oran sırasıyla yüzde 7 ve 68.

Konuyu haberleştiren Kommersant gazetesi, yüksek morallere rağmen şirketlerin kârlılıklarının Ocak-Mart dönemine kıyasla büyük darbe aldığına dikkat çekiyor. Ancak gazete, internet üzerinden gerçekleşen elektronik ticaret sayesinde kârlılığın bir nebze de olsa toparlanabildiğini yazdı.

Rosstat işletmecilere büyümünenin önündeki engelleri de sordu. Buna göre, madenci ve petrolcülerin yüzde 40'ı "belirsizlik" şıkkını işaretlerken, yüzde 32'lik bir bölüm de iç pazardaki talep yetersizliğinden endişeli. 

İmalat sanayii temsilcileri ise önlerindeki en büyük engel olarak yüzde 52 ile talep yetersizliğine işaret ediyor. Belirsizlik ise yüzde 50 ile ikinci sırada.

30.6.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi