Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Mişustin, Rusya'da Türk yatırımcıların önünü açan projenin de fikir babası

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in başbakanlık görevine atadığı Federal Vergi Servisi (FNS) Başkanı Mihail Mişustin, federasyona bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nde Türk yatırımcıların üretim merkezinin bulunduğu bölgenin kurulması için çaba harcamış bir isim.

Moskova Devlet Teknoloji Üniversitesi mezunu olan 54 yaşındaki Mişustin lisansüstü eğitimin ardından bir test laboratuvarında müdür olarak çalışmaya başladı. 1990'lı yılların başlarında kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Uluslararası Bilgisayar Kulübü yönetim kurulu başkanlığını üstlenen Mişustin, 1998 yılında Devlet Vergi Servisinde memur olarak görev aldı. 2000'lı yılların başlarında Rusya Tapu Kadastro genel müdürü olarak görev yapan yeni başbakan, 2006 yılında Özel Ekonomik Bölgelerin Yönetimi ile ilgili kuruluşun (Ros OEZ) başkanlığını üstlendi. 

Mişustin'in faaliyetleri sonucunda iki yıl içinde Rusya'da ilk kez Tataristan'da (Alabuga), Lipetsk ve Moskova'ya yakın Dubna kentinde özel ekonomik bölgeler kuruldu.

Tataristan basını, özellikle Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi'nin fikir babasının Mişustin olduğunu kaydediyor. 2007 yılında bölgenin resmi açılışında Tataristan Başkanı Rüstem Minnihanov'a Mişustin de eşlik etmişti.

Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi'nde Türk fabrikaları dahil 22 dev işletme faaliyet gösteriyor. Rusya’nın en iyi yatırım çeken özel ekonomik bölgelerinin ulusal reytinginde Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi ilk sırada yer alıyor.

Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi'nde Hayat Kimya, Kastamonu Entegre, Şişecam ve Coşkunöz Holding gibi Türk yatırımcıların üretim merkezleri bulunuyor.

Tataristan siyasi eliti ve iş dünyası ile iyi ilişkiler içinde olduğunu yazan yerel basın, yeni başbakanın 2010 yılında vergi kaçakçılığı ve mali yolsuzluklara karşı mücadele başlattığını belirtiyor.

2000 yılından bu yana Rusya'da Mihail Kasyanov (2000-2004), Mihail Fradkov (2004-2007), Viktor Zubkov (2008), Vladimir Putin (2008-2012) ve Dmitriy Medvedev (2012 yılından itibaren) başbakan olarak görev yaptı. (Fuad Safarov, Medyagunluğo.com, Moskova )

17.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi