Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya'da donan kediye biyonik ayak

Rusya'da donma nedeniyle dört patisini birden kaybeden bir kediye biyonik protez ayaklar takıldı. Novosibirsk kentinde bir klinikte gerçekleşen operasyon bu alanda dünyada başarıya ulaşan ikinci operasyon oldu. 

Dımka (Duman) adındaki kedi 2018 Ekiminde veteriner Sergey Gorşakov'un kliniğine getirildi. Yoldan geçen bir sürücünün donmak üzereyken bulduğu kedi dört patisini de kaybetmişti. Gorşakov sokak hayvanlarının soğuk nedeniyle uzuvlarını yitirmelerinin Sibirya'da sık rastlanan bir hadise olduğuna dikkat çekiyor.

Gorşakov'un kliniği bölgeden mühendislerle birlikte çalışarak kedi için titanyum alaşımlı özel biyonik ayaklar geliştirmiş. Titanyum harici kısımları 3 boyutlu yazıcı ile basılan ayaklar geçtiğimiz yaz kediye nakledilmiş.

Konuyu haberleştiren Komsomolskaya Pravda gazetesi, kedinin bedeninin Tomsk Politeknik Üniversitesi'nden aratırmacıların özel bir biyo-kaplama ile kapladığı protezleri tümüyle kabul ettiğini aktarıyor.

Ameliyattan 7 ay sonra çekilen bu video da bunun kanıtı.

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi