Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAZARLAR

"Rusya'nın adı anılınca aklınıza ilk neler geliyor?" sorusunun resimdeki cevabı

 

Yine mi aynı konu?

Aslında bir süre bu hassas konuda yazmamayı istiyordum. Bu düşünce ile de önceki yazımı  “Altın Sonbahar”  diye peyzaji bir konudan seçip sizinle paylaşmaya çalıştım. Amma ve lakin bazen siz istediğiniz kadar şu  konuda yazmayacağım diye niyetlenin, birileri çıkıp mutlaka sizin bu kabuk bağlasın diye dokunmamağa çalıştığınız yarayı kaşıyıp kanatmaktan zevk alıyor. Çok sevdiğim bir  arkadaşım “Altın Sonbahar” yazısı çıkmadan bir gün önce bana bir e-mail yollamış. Biraz sitem ediyor. Konu özetle şöyle:

“ Rusya’da bu kadar yer dolaşıyorsun ve bu seyahatlerinde edindiğin izlenimlerini insanlarla paylaşıyorsun, buraya kadar her şey güzel ama neden her yazında mutlaka Rus kadınlarından bahsetmek zorunluluğu hissediyorsun?  diye soruyor.

Rus kadınlarının birer yapma kağıt bebek gibi olduğunu, güzelliklerinin uzun dönemde bir şey ifade etmeyeceğini, asıl güzelliğin ruh güzelliğinde olduğunu ve bunun da ancak Türk kadınlarında olduğunu, söylüyor ve  devam ediyordu:

“Rus kadınlarının bu yapmacık güzelliklerine olan ilginini büyük bir ihtimal ile sadece Türk erkeklerine mahsus bir şey olabileceğini, zira geçtiğimiz yaz Antalya’daki bir tatil köyünde kocası ve küçük çocuğu ile tatil yapmaya giden güzel ve seksi bir arkadaşının, restoranda tek başına yemek almaya gittiğinde otelde (pekçok yabancı erkek olduğu halde) Türk güvenlik görevlisinin  onu Rus zannedip laf atmaya  kalkıştığını, bunun üzerine o seksi ve güzel Türk kadın arkadaşının da oteli ayağa kaldırdığını,” yazdı.

Sevgili arkadaşıma verdiğim cevap şöyleydi:

“Saygıdeğer Hanımefendi,

 Öncelikle bu maili yollamakta biraz aceleci davranmışsınız, bir gün daha bekleyip  “Altın  Sonbahar” yazısını okumuş olsaydınız, yazılarımda Rus kadınlarının güzelliklerinin dısında da bir şeyler bulunduğunu görebilirdiniz.

Ruh güzelligine gelince; Türk sinamamızın  yıllarca değişmeyen konusu olan  filmlerdeki  kötü erkek karekter  tarafından  tecavüze uğrayacağını anlayan kadın kahramanının  son bir çaba ile “Vücuduma sahip olabilirsin ama ruhuma asla” repliği, artık günümüz gençleri  arasında   “Ruhun senin olsun, vücudun bana yeter” diye  karşılık görmektedir, siz hala bunu fark etmediniz mi?

Son olarak da o “güzel ve seksi” arkadaşınıza sorsaydınız keşke, şayet aynı otelde yalnız olarak kalsaydı ve kendisine laf atan güvenlik görevlisi değil de genç, yakışıklı ve zengin biri olsaydı acaba yine aynı tepkiyi  verebilir miydi?.
           
 Saygılarımla…”
            
Geçtiğimiz hafta Kalder ıstanbul Lütfü Kırdar salonunda “Kalite Kongresi” düzenledi. Ben de "Küresel Yöneticinin ıletişim Becerileri" çalıştayına konuşmacı olarak davet edildim. Konu: “ıletişimde Ülkeler Arası Kültürel Farklılıklar” idi  ABD-Rusya-Çin ve Latin Amerika’nın anlatıldığı bir çalıştay idi ve moderatörlüğünü sevgili Dr. Sedef  Kabaş yapıyordu.
 
Biz konuşmalarımıza başlamadan önce Sedef  Hanım uluslararası bir anket çalışmasından örnekler vermek istedi ve dünyanın değişik bölgelerindeki insanların “Bu dört ülkenin ismi geçtiğinde aklınıza neler geliyor?” sorusuna verdikleri cevapları sıraladı. Rusya ile ilgili verilen cevaplar  aşağıdadır:

“-Kızıl Meydan
-Putin
-Soğuk
-Petrol/Doğalgaz/Maden/Havyar
-Sonradan görme  zengin insanlar
-Votka
 Ve...
-Güzel Kadınlar....”

Valla bunu ben demiyorum, anketler söylüyor. ınanmazsanız  Sedef Kabaş orada, gidip  sorabilirsiniz…

Konu kadın güzelliğinden açılmışken geçenlerde internet üzerinden ulaşan bir anekdotu sizinle paylaşayım ve mevuyu bağlayalım:

Craigslist'te (www craigslits. Org) bir bayanin  kendisine koca bulmak icin yayinladigi bir yazi ve bunun uzerine bir  yatirim uzmaninin yaptigi analiz ve verdigi cevap guzel, etkiliyici oldugunu iddia eden bayanin bir koca adayindan bekledikleri ve bir finanscinin ona verdigi yanit:

*Nerede Yanlis Yapiyorum?*
 
Okey, lafi dolandirmaktan biktim. Ben 25 yasinda guzel (olaganustu guzel)  bir kizim. Newyork'lu degilim. Evlilik icin yillik en azindan 500.000$ geliri olan bir adam ariyorum. Kulaga ne kadar garip geldiginin farkindayim, ama sunu da dusunun ki yillik yarim milyon dolar New York gibi bir yer icin orta sinif sayilabilecek bir  gelir. Yani cok abartmiyorum sanirim. Var mi buralarda yillik yarim milyon  dolar kazanan biri? Ya da onlardan birisinin karisi? Bana ipucu verebilir  misiniz? Yillik 200-250bin dolar kazanan bir is adamiyla iliskim oldu ama  maddi anlamda engellerle doluydu. 250bin dolar bana bati central park'ta  yasamayi vaadetmeye yeterli degil. Yoga derslerinden tanidigim bir kadin bir yatirim danismaniyla evlendi ve su an Tribeca'da yasiyor, o kadindan eksik hicbir seyim yok. O zaman o neyi dogru yapiyor? Nasil onun seviyesine erisebilirim?
 
Asagida sorularimi siraliyorum:
 
- Bekar zengin adamlar nerelerde takiliyorlar? Bana belirli bar, restorant isimleri verebilir misiniz?
 
- Bir esten beklediginiz nelerdir? Lutfen durust olun beyler, duygularimi incitmekten korkmayin.
 
- Ozellikle bir yas araligini hedeflemeli miyim? (bu arada ben 25 yasindayim.)
 
- Neden yukari dogu tarafindaki savurgan hayat yasayan kadinlar bu kadar basitler? Zengin adamlarla evli ama onlara hicbir sunamayacak kadar "duz, basit" kadinlar gordum. Diger yandan barda tek basina oturmaya mahkum olmus inanilmaz hatunlar? Buradaki sorun nedir?
 
- Hangi meslek gruplarina bakmam lazim? Herkes avukat, yatirim danismani, doktorlari bilir. Bu adamlar gercekte ne kadar kazanir ve nerelerde takilirlar? Su hedge fundcularin takildiklari yerler nereler?
 
- Evlilik yada sadece kiz arkadas olma konusunda nasil karar verirsiniz?  Ben sadece EVLILIK ariyorum.
 
Lutfen hakaret edecek seyler yazmayin. Ben burada kendimi durustce ortaya  koyuyorum. Butun guzel kadinlar yuzeyseldir en azindan ben oyleyim. Cikamayacagim adamlar aramiyorum, gorunusu, kulturu, zevkleri uymayan.
 
Iste finansci dostumuzun zekice analizi ve verdigi yanit:
 
Yazinizi buyuk bir ilgiyle okudum ve ikileminizi son derece anlamli buldum. Size su analizi sorununuz icin sunuyorum:
 
Oncelikle ben sizin zamaninizi harcamiyorum. Yillik yarim milyon dolardan
fazlasini kazanan biri olarak sizin kriterlerinize uyuyorum. Bunu belirttikten sonra ne dusundugume gelince: Tum yonetim, isletme kurallarini bi kenara birakalim, oneriniz basit bir ticaret : Siz ortaya
guzelliginizi ben de parami getiriyorum.
 
Benim gibi bir adam icin teklifiniz siradan, basit ve boktan bir is teklifi. Bakin neden? Buraya kadar guzel, sorun yok. Ama soyle bir mahzur var ki, zamanla sizin guzelliginiz sonecek ama benim gelirim surekli
artmaya devam edecek. Aslinda benim gelirim buyuk ihtimal artacak ama su
kesin ki siz gittikce guzellesmeyeceksiniz.
 
Iktisadi terimlerle aciklamak gerekirse siz deger kaybeden bir kiymetli varlik (asset) iken ben deger kazanan kiymetli bir varligim. Ayrica, sadece deger kaybetmiyorsunuz, deger kaybetme hiziniz da gittikce hizlaniyor. Izin verin aciklayim: Suan 25 yasindasiniz ve onumuzdeki 5 yil icin bu muthis guzelliginiz devam edecektir ama her gecen yil azalacaktir bu. Hele 35'e geldiginizde kafaniza bir tas dusecektir.
 
Wall Street terimleriyle de aciklamak gerekirse sizi bir ticari pozisyon
(trading position) olarak dusunebiliriz, satis degil tut (not a buy and
hold) Yani engel... evlilik. Ticari yaklasimla sizi satin almak mantikli degil (bu benden istediginiz sey) Onun yerine leasing etmeyi tercih ederim!
Belki cok acimasiz oldugumu dusunuyorsunuz ama sunu soylemeliyim ki eger
param gidecekse, yani siz de, guzelliginiz gittikce azaldigi icin bir ciktiya "out" ihtiyacim var. Bu kadar basit. Dolayisiyla bu anlasma evlilik yerine cikma "dating" durumunda mantikli olur.
 
Bundan konudan ayri olarak, kariyerimin ilk yillarinda etkin marketler ile
"efficient market" ilgili calistim. Sunu merak ediyorum ki, sizin gibi
cazibeli, guzel ve harikulade bir guzellik nasil olurda aradigini su ana
kadar bulamaz? Dolayisiyla guzelliginizle ilgili bahsettiklerinize
inanmakta zorluk cekiyorum.
 
Bu arada, her zaman kendiniz icin para yapabilecek bir yol bulabilirsiniz
ve sonra bu zor konusmalara gerek kalmaz. Ama su da var ki, siz yinede
yolunuzu bulacaksiniz. Klasik "pump and dump"! (hisse senedi fiyatlariyla
ilgili yanlis, yanli yorumlar sonrasinda fiyatlarinin birden artip
sonrasinda sonmesi)
 
Umarim soylediklerim sizin icin yardimci olur ve soyledigim gibi leasing
olayina girmeye karar verirseniz haberim olsun.
 
New York etkiliyici bir yer...

4.12.2007

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi