Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da perakendeye "sıcak kış" darbesi

Rusya'da halkın gelirlerindeki düşüş ve iklim değişikliği hazır giyim sektöründe uzun bir aradan sonra daralmaya yol açtı. Fashion Consulting Group verilerine göre, ülkede 2019 yılında perakende hazır giyim ve ayakkabı sektörünün hacmi 2018'e kıyasla yüzde 3-4 düşüşle 2,29 trilyon rubleye (37,5 milyar dolar) geriledi.

Rusya'da daha önce bu sektörlerde en son 2015 yılında küçülme (yüzde 9) kaydedilmişti.

Kommersant gazetesinin görüşlerini aldığı uzmanlar, hazır giyim ve ayakkabı satışlarındaki düşüşü öncelikle halkın reel gelirlerindeki azalmaya bağlıyor. KDV oranının yüzde 18'den yüzde 20'ye çıkarılması, enlflasyon ve halkın borç yükündeki artış da bu durumun nedenleri arasında gösteriliyor.

Kış döneminde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin çok üzerinde seyretmesinin de hazır giyim ve ayakkabı satışlarını olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Rusya'da bugün perakende hazır giyim, ayakkabı ve akseuar pazarında Sportmaster şirketi lider konumunda. Sportmaster, Ostin ve Columbia markaları bu şirketin bünyesinde. Wildberries ve Inditex Group da (Zara, Bershka, Stradivarius) ilk üçteki şirketler.

Rusya'da halkın reel gelirlerinde en son 2013 yılında (yüzde 4) artış olmuştu. Devlet İstatistik Servisi (Rosstat), 2019 yılının ilk dokuz ayında reel gelirlerde yüzde 0,8 artış kaydedildiğini duyurmuştu.

13.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi