Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANALİZ

Rus uzman: "Türkiye ile Rusya, Libya'yı etki alanlarına göre paylaşabilir"

"Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan'ın kişisel ilişkileri çok iyi. Moskova ve Ankara, Libya'yı etki alanlarına göre paylaşmayı kabul edilebilir görüyor." Bu yorum, liberal görüşleri ile bilinen saygın Rus politolog  Georgiy Vovt'a ait.

Ünlü uzmanın Business FM'e yaptığı değerlendirmeler özetle şöyle:

"İstanbul'da TürkAkım'ın açılışı için bir araya gelen Rusya ve Türkiye liderleri Putin ile Erdoğan, Libya'da ateşkes konusunu da görüştüler. Libya'da Rusya ve Türkiye farklı tarafları destekliyor. Moskova ile Ankara bu sefer ikili ilişkilerinin bozulmasının önüne geçebilecek mi?

Rusya ve Türkiye, Suriye'de olduğu gibi Libya'da da doğrudan çatışmanın eşiğine geldiler. Libya'nın zengin doğal gaz ve petrol yatakları üzerinde kontrol sağlanması, Suriye'ye göre çok daha cazip. Buna rağmen, paradoksal olsa da Rusya ve Türkiye liderleri iyi kişisel ilişkilerini koruyorlar ve anlaşmaya hazır olduklarını gösteriyorlar.

Moskova ile Ankara Libya'yı etki alanlarına göre paylaşmaya hazır. Suriye'de de böyle oldu.

Ankara'nın desteklediği İslamcılar, İdlib'de kontrolü sürdürüyor ve Esad buraya saldırıda bulunmaktan kaçınıyor. Fakat görünüşe göre, Libya'da durum daha kolay. Libya sorununa ABD ve İran çok aktif şekilde müdahil olmadı. Dolayısıyla Moskova ile Ankara kendi başlarına anlaşmaya varabilirler."

11.1.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi