Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

ABD-Çin ticaret savaşlarının Rusya ekonomisine faturası hesaplandı

ABD ile Çin arasında devam eden “ticaret savaşları”nın Rusya ekonomisine olası olumsuz etkileri konusunda uzmanlardan ciddi uyarılar gelmeye devam ediyor. Komsomolskaya Pravda gazetesine değerlendirmede bulunan ekonomist Sergey Buranok, iki ülke arasındaki gerilimin Moskova'ya pahalıya mal olabileceği yorumunu yaptı.

Gazetenin sorularını yanıtlayan uzman, “Dünyanın en büyük ekonomisi, GSYH’deki yüzde 40’lık payıyla ABD. Biz ise Çin’e çok bağımlı durumdayız. Bu ülkeyle ticaret hacmimiz 2018 itibarıyla 100 milyar doları geçti. Sibirya’nın Gücü doğal gaz boru hattıyla bu rakam daha da artacak” dedi.

ABD’nin Çin’den ithal edilen binlerce ürün için ilave gümrük vergileri getirdiğini ve Pekin’in buna karşı ciddi bir misilleme yapamadığını hatırlatan Rus uzman, Çin’in 630 milyar tutarındaki mallarını satmak için yeni pazar aratyşına girmek zorunda olacağını ve Pekin ile Washington arasındaki gerilim nedeniyle Rusya ekonomosinde yüzde 1-1,5 oranında daralma yaşanabileceğini öngördü.

11.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?



©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi