Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Yuri Lujkov Almanya'da vefat etti

Moskova'nın eski Belediye Başkanı Yuri Lujkov 84 yaşında vefat etti. Lujkov'un Almanya'nın Minih şehrinde bir hastanede öldüğü açıklandı. Lujkov'un bir kalp operasyonu sırasında yaşamnını kaybettiği açıklandı.  Cenazesi Moskova'da Novodeviçi mezarlığında toprağa verilecek.


90'ların başından itibaren 18 yıl belediye başkanlığı yapan Lujkov, başkentte Türk inşaat şirketlerinin önünün açılmasında da büyük katkısı ile biliniyordu. 

Sergey Sobyanin, 2010 ekim ayında Yuri Lujkov'un yerine Moskova Belediye Başkanı olmuştu.
 
Lujkov bir zamanlar en güçlü politikacılardan biri olarak vitrindeydi. Eşi Yelena Baturina ise ise Rusya'nın en zengin iş kadını olarak Forbes listesinde hep ilk sırada kaldı.
Dönemin Rusya Federasyonu Başkanı Dimitri Medvedev, 18 yıl belediye başkanlığı yapan Lujkov'u geçen ay görevden almıştı. 

Yuri Lujkov'un, "başkanın güvenini yitirdiği için" görevden alındığı açıklanmıştı. Kremlin son aylarda, Lujkov'u kötü yönetim ve yolsuzlukla da suçlamaya başlamıştı.

Görevden alındıktan sonra sahneden çekilen Lujkov, Kaliningrad bölgesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya başlamıştı.

 


Wikipedia'dan portresi:

Yuri Mihayloviç Lujkov (Rusça: Ю́рий Миха́йлович Лужко́в; d. 21 Eylül 1936), 1992-2010 yılları arasında Moskova belediye başkanlığını yürüten Rus siyasetçi. Birleşik Rusya partisinin kurucuları arasında yer aldı ve başkan yardımcılığını yaptı.

Lujkov döneminde Moskova ekonomisinde iyileşme görüldü, yeni bir finans bölgesinin de aralarında yer aldığı büyük çaplı inşaat projeleri gerçekleşti. Bununla beraber hakkında yolsuzluk yaptığı, tarihsel binaları yıktığı, trafiği ve 2010'da Rusya'yı etkileyen orman yangınları sırasında şehirdeki duman krizini kötü yönettiği suçlamaları mevcuttur.  Görevinden Cumhurbaşkanı Dmitri Medvedev'in 28 Eylül 2010 tarihli kararıyla alındı. Lujkov, görevden alınmasından önce Medvedev'in Himki ormanından geçerek ormanın kısmen yok olmasına yol açacak olan ve protestolara sebebiyet veren Moskova-Sankt-Peterburg otobanının yapımını durdurmasını eleştirmişti.[3] Görevden alınmasının ardından Birleşik Rusya partisinden ayrıldı.

Döneminde yapılan yapıların mimari tarzı "Lujkov stili" olarak adlandırıldı. Yürüttüğü kentsel dönüşüm projeleri arasında huruşovkaların yıkılıp yerine yeni konut nitelikli binaların yapılması oldu. Bunun yanı sıra aralarında Rossiya Oteli'nin ve Kadaşi Kilisesi civarındaki tarihî binaların da yer aldığı 700 kadar tarihî niteliğe sahip binayı yıktırdı.[6] Lujkov stili sanat tarihçilerinin ve mimarların eleştirilerine uğradı. Bunun örnekleri arasında çağdaş cam bir tavan gibi "radikal ve uygunsuz" olarak nitelenen değişiklikliklerle yeniden inşa edilen çarşı binası yer alır.

İş insanı ve milyarder Yelena Baturina ile evliydi. İki kızları olan çift, Lujkov'un görevden alınmasının ardından kızlarını korumak istediklerini belirterek Londra'ya göndermişti.
 

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi