Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

ABD’den TürkAkım ve S-400 için Türkiye'ye yeni yaptırım tavsiyesi

ABD ile Türkiye arasındaki S-400 krizinde yeni bir yaptırım ihtimali ufukta belirdi. Reuters'ın haberine göre ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu'nun Silahlı Hizmetler Komisyonları, Savunma Bakanlığı'nın bütçesini onaylarken, Rusya'nın yaptığı TürkAkım ve Kuzey Akım-2 projeleri nedeniyle yaptırımlar uygulanmasını tavsiye etti. ki komisyon da, ayrıca Trump yönetimine, Rus S-400 füze savunma sistemini satın aldığı için Türkiye'ye yaptırım uygulanması çağrısı yaptı.

Rus medyasında da bu sabah yansıyan haberlere göre ABD’li siyasetçiler Savunma Bakanlığı’nın 738 milyar dolarlık bütçesinde anlaşma sağladı.  

"Avrupa'nın enerji bağımsızlığını tehdt ettiği" gerekçesiyşe, 2020 yılı bütçesinde TürkAkım ve Kuzey Akım 2 projeleri dolayısıyla, ilgili ülkelere yaptırımlar uygulanması önerildi. Ayrıca Rusya ve Çin'in askeri etkisini arttıracak işbirliklerine karşı da aynı şekilde önlem ve yaptırım istendi. 

Kongre’nin bağlayıcılığı olmayan tavsiye şeklindeki kararında yetki ABD Başkanı Trump’a veriliyor. Ayrıca Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemi satın alması nedeniyle de yaptırım uygulaması da isteniyor.

Komisyonların üzerinde mutabık kaldığı Ulusal Savunma Yetki Yasası'nın (NDAA) yıl bitmeden ABD Kongresi'nden geçmesi ve Başkan Donald Trump'ın onayına sunulması bekleniyor.
 
İki Komisyon'un Türkiye'yle ilgili önerileri ise bağlayıcılığı değil ve tavsiye niteliğinde.

ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu Silahlı Kuvvetler Komisyonları, F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye transferinin yasaklanmasını istedi.

Komisyonlar, Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemini satın almasının F-35 programını tehdit ettiğini ve Trump yönetiminin Ankara'ya yaptırım uygulamasını gerektirdiği yönünde görüş birliğine vardı.
 
10.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi