Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Yıl 2004: Geçmiş zaman olur ki...

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, cuma günü resmi Facebook sayfasında, yukarıdaki fotoğrafları paylaştı. Tarihte Bugün hashtagi ile paylaşılan fotoğrafların altında şu not yer aldı:  "6 Aralık 2004’te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. Böylece 1972’den beri Türkiye’yi ziyaret eden ilk Rus lider oldu. Putin, Anıtkabir’de saygı duruşunda bulundu, dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Bülent Arınç ile görüştü. "

Putin, Ankara ziyaretiyle 32 yıl aradan sonra Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak ilk Rus devlet başkanı olmuştu. İki ülke ilişkileri tarihinde Moskova'dan Ankara'ya en üst düzey ziyaret, 1972 yılında “Yüksek Sovyet Prezidyumu Başkanı” Nikolay Podgorniy tarafından yapılmıştı. Ancak diplomatik kaynaklar, Podgorniy'in Türkiye'yi ziyareti sırasında sembolik başkan olduğunu ve hiçbir yetkisinin bulunmadığına dikkat çekerek, Putin'in, Türkiye'yi ziyaret edecek, tüm yetkileri elinde bulunduran ilk Rus devlet başkanı olacağını kaydetmişlerdi.O ziyaret iki ülke ilişkileri açısından bir dönüm noktası oldu ve bugüne kafar gelen "stratejik işbilrliği" yolu o ziyaretle açıldı.

O gün Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Sezer ile görüşmeden önce Anıtkabir’i ziyaret etti. Amerikan Başkanı Bush’un ziyareti sırasında izlediği güzergahtan yürüyen Putin, mozoleye çelenk koydu. Saygı duruşunun ardından Anıtkabir özel defterini imzalayan Putin, deftere, “Rusya’da Türk halkının büyük oğlu Kemal Atatürk’ün hatırasına büyük değer veriliyor” diye yazdı.Rusya Devlet Başkanı, Türk devletinin yeniden doğuşu ve iki ülke arasındaki dostluğun temelinin de Atatürk’ün sayesinde gerçekleştiğini kaydetti. 

7.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi