Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Putin'den yabancılara: "Rusya'da kendilerini iyi hissetmelerini istiyoruz"

“Yabancı iş adamlarının Rusya’da rahat bir şekilde faaliyet göstermelerini istiyoruz.” Bu açıklama Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den geldi. Soçi’de Alman iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda konuyla ilgili mesaj veren Rus lider, “Birçok kez söylediğimi tekrar etmek istiyorum, yabancı işadamlarının Rusya pazarında kendilerini mümkün olduğunca rahat hissetmelerini istiyoruz” dedi.

Rusya’nın iş ve yatırım iklimini düzeltmek için gerekli önlemleri aldığını belirten Putin, ”Tabii henüz her şey tam olmuyor, ama çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.

Rusya’daki Alman yatırımlarının toplamının 20 milyar doları geçtiğini belirten Rus lider, “Almanya’daki Rus yatırımları da 10 milyar dolara yaklaştı. Rusya’da Alman sermayeli yaklaşık 5 bin şirket faaliyet gösteriyor. Toplam ciroları 50 milyar dolar. Siyasi konjonktüre rağmen, ekonomik partnerlerimize karşı her zaman istikrarlı bir yaklaşımımız var. Siyasi sorunları çözmek adına hiçbir zaman herhangi bir baskı yoluna başvurmuyoruz. İleride de bunun devam edeceği konusunda sizi temin ederim” ifadelerinde bulundu.

Rusya’da faaliyet gösteren yabancı şirketler içinde Almanların ağırlığı biliniyor. Alman işadamlarının Başkan Putin ile buluşması öncesi yapılan ankette bu konu mercek altına alınmıştı.

Alman Ekonomisi Doğu Komitesi ve Rusya-Almanya Dış Ticaret Odası tarafından yapılan ankete katılan işadamlarının yüzde 30’u, Rusya’da son bir yılda iş ikliminin kötüleştiğini söyledi. 

Anket katılımcılarının yüzde 39’u bu dönemde Rusya’da iş iklimin değişmediği, yüzde 31’i daha kötüye gittiği fikirini dile getirdi.

Ankete katılan Alman işadamlarının yüzde 62’si, Rusya’da devletin “kamu ihaleleriyle ilgili aldığı korumacı önlemlerin” kendileri için sorun yarattığını söyledi. 

Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları ekonomi için “ciddi tehdit” olarak nitelendiren Alman işadamlarının oranının ise bir yılda yüzde 50’den yüzde 39’a gerilediği görüldü. 

Anket katlımcılarının yüzde 69’u ise Rusya-Ukrayna siyasi geriliminin iş dünyasını olumsuz etkilediğini belirtti. 

Ankete, toplam çalışan sayısı 144 bin olan 112 Alman şirketinin temsilcileri katıldı.

7.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi