Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Moskova Metrosu'nun sırları-5

Taganskaya metro istasyonun 65 metre derinliğindeki sığınağa Halka Hat (Sadovoye Koltso) üzerindeki gizli bir tünelle ulaşılıyor. Dünyanın nükleer bir çağa girdiğinin anlaşılmasından sonra 1945 yılında inşaatına başlanan sığınak esasen Yosif Stalin ve diğer Sovyet liderleri için tasarlandı.

Ancak 7 bin metrekarelik alana yayılan sığınak bitmeden Stalin ölünce, kompleks Uzun Menzilli Hava Kuvvetleri Karargahı'nın kullanımına tahsis edildi.


Ne var ki Rusya-ABD ilişkilerinin normalleşmesinden sonra böyle bir sığınağa ihtiyaç kalmadı. Uzun yıllar varlığı reddedilen ve ancak 2000'li yıllarda üzerindeki sır perdesi aralanan sığınak, nispeten kısa bir süre önce Bunker-42 adıyla  Soğuk Savaş Müzesi'ne dönüştürüldü. Başkenti ziyaret eden turistlerin gözde mekanlarından biri haline geldi. 

Eski sığınak kompleksinin içinde bugün son derece şık bir de restoran var. Hatta bu mekanda otururken yukarıdan geçen trenlerin uğultusunu duymak bile mümkün.


Moskova metrosunun sırları- 1

Moskova metrosunun sırları- 2

Moskova metrosunun sırları- 3

Moskova metrosunun sırları-4 6.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi