Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da maaşları geciktiren işverene 'çarpım ceza' geliyor: 50 milyon ruble!

Rusya’da çalışanlarına maaşlarını zamanında ödemeyen işverenler için öngörülen para cezalarının ağırlaştırılması resmen teklif edildi. İzvestiya gazetesinin haberine göre, Adalet Bakanlığı’nın sunduğu teklifte, ödenmeyen maaşlar için işverenlere kesilen cezaların miktarının, maaşlarını alamayan personellerin sayısına göre belirlenmesi öneriliyor.

Rusya’da bugün çalışanlarının maaşlarını geciktiren işverenler, personel sayılarına bakılmaksızın 30 bin ila 50 bin ruble (466-777 dolar) arasında cezaya çarptırılıyor. Yani şirketler bir çalışana da, bin çalışana da maaş ödemediğinde aynı cezayı alıyor. 

Bakanlık ise, işverenlere kesilen cezanın maaşı ödenmeyen çalışanların sayısı ile çarpılması gerektiğini savunuyor. 

Bu durumda, örneğin bin kişinin maaşını geciktiren işverenler için cezaların 50 milyon rubleye (776 bin 664 dolar) kadar çıkabileceği belirtiliyor. Bakanlığın teklifi kabul edilirse, 100 işçinin maaşını ödemeyen bir şirkete kesilecek ceza da 3 ile 5 milyon ruble arasında olacak.

İzvestiya gazetesinin görüşüne başvurduğu uzmanlar, bazen devlet işletmelerinin de maaş ödemekte zorlandığına ve Adalet Bakanlığı'nın teklifinin Yüksek Mahkeme tarafından kabul edilmesi durumunda bu işletmelerin büyük bir borç yükü altına girebileceğine dikkat çekti.

Bir kısım uzman da idari kodeksin gerçekten de bakanlığın iddia ettiği yönde yorumlanabileceği, ancak bu yorumun ekonomi açısından bir karşılığı olmadığı görüşünde.
 
Devlet İstatistik Servisi Rosstat’ın verilerine göre, 1 Ekim 2019 itibarıyla Rusya'da ödenmeyen maaşların toplamı 2,6 milyar ruble (40,3 milyon dolara).

3.12.2019
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi