Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Putin: 'Yüz milyonlarla çalıyorlar!'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, SSCB devrinden Kazakistan topraklarında kalan Baykonur'u ikame etmek üzere inşaatına 2012'de başlanan, milyarlarca dolarlık Vostoçnıy Uzay Üssü projesinde yaşanan sonu gelmez yolsuzluklar üzerine isyan etti. Bakanlar Kurulu toplantısında kameraların önünde öfkesini gizlemeyen Rus lider, "Hapse atılanlar oldu, cezalar verildi ama hala çalıyorlar, milyonlarla çalıyorlar!" dedi.

Rusya'nın Amur Bölgesi'nde inşa edilen Vostoçnıy Uzay Üssü'nün inşasındaki yolsuzluklar hükümetin başsağrısı olmaya devam ediyor. Rusya Savcılığına göre sadece 2014-2018 yılları arasında projede yolsuzluklardan ödenmeyen maaşlara kadar 17 binden fazla ihlal saptandı. 1000'e yakın kişi hakkında soruşturma, 140 dava açıldı. 50 kişi mahkum oldu. 11 milyar ruble (172 milyon dolar) çalındığı saptandı. 


Vostoçnıy Uzay Üssü’nün inşasında yüz milyonlarca rublelik yolsuzluk yapıldığını belirten Putin, “Şeffaf çalışın’ diye yüz kere söylendi. Çok fazla para aktarılıyor. Bu milli bir proje. Yüz milyonlar çalıyorlar” dedi.
Rus lider, açılan davalara rağmen yolsuzlukların devam ettiğinin altını çizdi.

Peskov: “11 milyar ruble çalındı”

Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov da gazetecilere yaptığı açıklamada, uzay üssünün inşasında 11 milyar ruble (172,1 milyon dolar) tutarında yolsuzluk yapıldığının tespit edildiğini kaydetti. Peskov, yolsuzluklarla ilgili 128 dava açıldığını söyledi.

2012 yılında başlanan Vostoçnıy Uzay Üssü inşası projesinin maliyeti 92 milyar ruble olarak açıklanmıştı.

Medyaya yansıyan haberlerde, Başbakan Yardımcısı iken projeden sorumlu Roskosmos devlet uzay araştırmaları kurumunun başına getirilen Dmitri Rogozin'in (fotoğtafta) topun ağzında olduğu belirtiliyor.

Siyaset hayatına 1990'ların sonunda "aşırı milliyetçi" ve muhalif cephenin liderlerinden biri olaeak başlayan, daha sonra Rusya'nın NATI temsilciliği görevini kabul ederek Putin'in ekibine katılan Rogozin, o günden sonra hızlı bir yükseliş yaşamış ve savunma sanayinden sorumlu başbakan yardımcılığına kadar yükselmişti.

Ancak burada kendisine bağlı olan Roskosmos'un projelerinde başarısızlıkların üst üste gelmesi ve yüz milyonlarca dolarlık yolsuzluk vakaları üzerine Putin, Rogozin'i başbakan yardımcılığından alıp "tenzili rütbe" ile Roskosmos'un başına getimişti.

Twitter'daki milliyetçi keskin çıkışları ve popülist söylemi ile dikkat çeken  Rogozin diğer yandan sorumlu olduğu projelerde başarısızlığın önünü alamadı. Şimdi Rogozin'in son kredisinin de de tükenmek üzere olduğu bildiriliyor. Hatta bazı yorumlarda, bitmeyen yolsuzlukların sonunda Rogozin'i de cezai soruşturmaya kadar götürebileceği savunuluyor. 
 Rusya için "prestij meselesi" haline gelen yeni uzay üssünden ilk roketin fırlatılması, 2016 yılında arızalar yüzünden birkaç kez ertelendikten sonra Başkan Putin'in Sibirya'daki Vostoçnıy üssüne gitmesiyle gerçekleimişti. Medyaya, sorunlar yüzünden "Putin'in çok kızgın olduğu" haberleri yansımıştı.

3 ila 5 milyar dolar arasında fiyat biçilen doğu Sibirya'daki yeni kozmodromda, Putin'in de bizzat tanıklık etmeye gittiği, Rusya uzay tarihi için dönüm noktası sayılan bu sabahki "ilk roket" atımı, son anda çıkan arıza ile 24 saatliğine ertelenmek zorunda kalmıştı. Yıllardır Kazakistan'daki Baykonur uzay üssünü kiralık olarak kullanan Rusya için, milyarlar harcayarak kurduğu yeni "milli üssü"  en önemli stratejik projelerden biri sayılıyor. İnşaat sırasında maliyetler defalarca arttırılmış, açılan yolsuzluk davalarında önde gelen bazı isimler de mahkum edilmişti. Ancak buna rağmen Putin ve Medvedev'in de dile getirdiği gibi ne yolsuzluklar bitti, ne de üs ile ilgili hedeflere ulaşılabildi.


12.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi