Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANALİZ

Rus askeri gözlemci: "Erdoğan kazandı, Esad kazandı, Kürtler kaybetti"

ABD'nin Suriye'den çekilme kararı Rus basınında yankı bulmaya devam ediyor. Gazeta.ru'da çıkan Mihail Hodarenok imzalı bir değerlendirme, çekilme kararının "bölge için olumlu bir gündem oluşturmadığı" tespitine yer verdi. Aynı zamanda eski bir asker olan Hodarenok, Amerikan askerlerinin Suriye'nin kuzeyindeki varlığının Washington için "baş ağrısından başka bir sonuç vermediğini ileri sürdü.

Yazara göre, mevcut durumunun en büyük kazananı Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Erdoğan'ın sahip olduğu kozlar nedeniyle Batılı ülkelerin Türkiye üzerindeki baskısı sınırlı kalmaya mahkum. Zira baskıların ileri bir boyuta taşınması NATO içerisinde bir krizi de tetikleyebilir.

Hodarenok, durumun bir diğer kazananının Suriye olduğuna dikkat çekiyor. Beşar Esad yönetimi, Türkiye'nin operasyonu sonrasında oldukça geniş bir alanı yeniden yönetimi altına almayı başardı. Yazıda bu durumun uzun vadede Suriye'nin istikrarına hizmet edeceği fikri dile getiriliyor.

Gelişmeler neticesinde en büyük kaybı yaşayan taraf ise Suriye'nin kuzeyindeki Kürt oluşumu. Hodarenok, Kürtlerin Amerikan kartına oynamak suretiyle stratejik bir hata yaptığını belirtiyor. Yazara göre, Kürtlerin tek çıkış yolu "yasal Suriye yönetiminin" himayesine dönmek.

22.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi