Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya unutmadı: "99. yıldönümümüz"

Yukarıdaki fotoğraf, Türk-Rus ortak tarihinden önemli bir yaprağı teşkil ediyor... Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, dün Facebook sayfasında bu fotoğrafı, "Bugün Rusya ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kuruluş tarihinin 99. yıldönümüdür" notuyla paylaştı. 1920 tarihli fotoğrafta, Müsteşar Y. Y. Upmal-Angarskiy başkanlığındaki Rusya’nın Ankara’daki ilk misyon mensupları görülüyor.


Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'nin, yayımladığı mesaj şöyle: "Bügün Rusya ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kuruluş tarihinin 99. yıldönümüdür. Sovyet Rusyası Dış İşleri Halk Komiseri Georgiy Çiçerin, Mustafa Kemal Atatürk’e 3 Haziran 1920 tarihli cevabi mektubunda sağlam dostluk ilişkileri kurmak için beklenmeksizin her iki ülkede büyükelçilik ve konsolosluk temsilciliklerinin tesis edilmesini teklif etmiştir.

Mektupta özellikle ‘Sovyet Hükümeti’nin Türk halkının kendi bağımsızlık ve egemenliğinin uğruna verdiği kahramanca mücadeleyi canlı bir ilgiyle izlediği ve Türkiye için zor olan bu günlerde Türk ve Rus halklarını birleştirecek dostluğun sağlam temelini atmaktan mutlu olduğu’ kaydedilmiştir.

TBMM Hükümetinin fiili olarak tanınması anlamına gelen bu mektup Türkiye’de büyük bir coşku ile karşılanmıştır.

Fotoğrafta: Müsteşar Y.Y.Upmal-Angarskiy başkanlığındaki Rusya’nın Ankara’daki ilk misyon mensupları. 1920."

4.6.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi