Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
BASINDAN SEÇMELER

"Erdoğan Ukrayna'da arabulucu olamaz"

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Ukrayna konusunun Astana'da Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan arasındaki toplantıda tartışıldığını, ancak Türk liderin müzakerelerde arabulucu olamayacağını söyledi.
 
Rus devlet TV'si Kanal 1'e (ORT) verdiği demeçte Peskov, Erdoğan'ın Ukrayna müzakerelerinde arabulucu olmasının mümkün olup olmadığı sorusuna yanıt verirken "Hayır, mümkün değil" dedi.
 
Peskov bu konuda başka bir değerlendirmede bulunmadı. 
 
Putin ile görüşen  Erdoğan, Ukrayna'da her iki tarafı da memnun edecek bir barışın mümkün olduğunu söylemiş, Türkiye'nin bu yöndeki her türlü desteğe hazır olduğunu ifade etmişti.
 
Kommersant'ın iddiası
 
Astana'daki Putin-Erdoğan zirvesini izleyen Kommersant gazetesi devlet başkanlığı muhabiri Andrey Kolesnikov, Putin'in gündemdeki Ankara ziyaretiyle ilgili önemli bir iddiada bulundu. 
 
Zirvede Putin pek çok görüşme yapmasına rağmen herkesin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesiyle ilgilendiğini vurgulayan Kolesnikov, perde arkasındaki gelişmeleri şöyle yorumladı:
 
"Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın yardımıyla (Rusya Federasyonu'nda yasaklanmış ve terör örgütü olarak tanınan) Azov taburunun komutanlarının Ukrayna'ya dönmesinden bu yana onunla görüşmedi. Rusya, Ukrayna ve Türkiye, bu kişilerin Türkiye topraklarında kalması konusunda anlaşmışlardı. Bu bir nevi ev hapsiydi.
 
Herkes Vladimir Putin'in neden henüz planlandığı gibi Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyarete gitmediğini merak etmeye başlayınca bu olay unutuldu. Bu arada şunu söyleme riskni göze alıyorum: Gerçek neden tam olarak o zaman bu insanlar arasındaki tüm anlaşmaları ihlal eden olaydı. (Azov tugayı mensuplarının Türkiye tarafından Ukrayna'ya iadesi kastediliyor)
 
Ama yine de (Putin ve Erdoğan) şimdi buluştular ve 55 milyar dolarlık ticaret cirosunun kendilerine yetmediğini, elbette yakın zamanda en az iki katına çıkacağını konuştular. Ayrıca, en azından Rosatom başkanı Aleksey Lihaçev'in toplantı öncesi yaptığı açıklamadan da anlaşılacağı üzere, ilk ünitesi birkaç ay içinde faaliyete geçecek olan Akkuyu nükleer santralinin inşası yüksek sesle konuşuldu. Çok zor olacak çünkü sözleşme kapsamında ekipmanın önemli bir bölümünü tedarik eden partnerler (anladığım kadarıyla öncelikle Siemens şirketinden bahsediyoruz) artık sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmeye çalışmıyorlar."
 
Astana zirvesinden ayrıntılar
 
Öte yandan Sputnik'in haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi kapsamında bir araya geldi.
 
Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Rus lider Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la sürekli irtibat halinde olduklarını ve dünyadaki durumla ilgili görüş alışverişi yaptıklarını belirtti.
 

Putin, dünyadaki tüm zorluluklara rağmen Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin kademeli bir şekilde gelişmeye devam ettiğinin altını çizdi.

 
Türkiye ile yürütülen stratejik projeleri planlı bir şekilde hayata geçirdiklerini belirten Putin, geçen yıl 6.7 milyon Rus turistin Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve turizmde rekor kırıldığına dikkat çekti. Putin, Türkiye'de Rus turistler için sağlanan koşullardan dolayı mevkidaşına teşekkür etti.
 
Putin, son birkaç ayda bir miktar düşüş olmasına rağmen ikili ticaret hacminin 55 milyar dolar gibi oldukça yüksek bir seviyede olduğunu belirtti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin basına açık kısmında yaptığı konuşmada, "Dostumla, uzun bir süredir görüşemedik. Telefon diplomasisiyle görüşmelerimiz oldu ama bu arada arkadaşlarımız sürekli irtibat halindeydi. İçişleri, Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlarımız irtibatlarını sürekli sürdürdüler" ifadesini kullandı.
 
 

3.28.00: Putin-Erdoğan görüşmesi videosu

 
Türkiye ile Rusya'nın birlikte Akkuyu Nükleer Santrali'ni yaptığını anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Tabii bütün arzumuz onu bir an önce devreye almak, bitirebilmek. Sinop Nükleer Enerji Santrali ile ilgili görüşmelerimiz var. Bu konuda ciddi adımlar atabileceğimize inanıyoruz. Bu konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız muhatabıyla görüşmelerini sürdürüyor. Bu görüşmelerle birlikte de tabii bu arada özellikle BOTAŞ ve Gazprom arasındaki ilişkiler samimi bir havada devam ediyor. Sizin de ifade ettiğiniz gibi yani, 55 milyar dolarlık bu hacim bizim için çok çok önemli değil. Bizim hedefimiz 100 milyar doları yakalamaktı. Bu 100 milyar dolara ulaşabileceğimize inanıyorum. Bu konuda böyle bir potansiyele de sahibiz."
 
'Destinasyon olarak iyiyiz, güçlüyüz'
 
Turizm sektöründe yaklaşık 7 milyon Rus turistin Türkiye'ye gelmesinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi:
 
"Rus turistlerin Türkiye'de ağırlanması önem arz ediyor. Bu konudaki samimiyetimiz aynı kararlılıkla devam ediyor. Bunu aynı şekilde devam ettireceğiz. Yeter ki Rus turistler Türkiye'den memnun kalsınlar. Destinasyon olarak iyiyiz, güçlüyüz, bunu aynı şekilde de devam ettireceğiz. Rusya-Türkiye arasındaki bu sıcak ilişkinin ötesinde tabii, ben sizleri de en kısa zamanda ülkemde ağırlamayı bekliyorum."
 
Putin de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye muhakkak geleceğini dile getirdi.
 
İletişim Başkanlığı'ndan "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin görüşmesinde, iki ülke ilişkileri, Ukrayna-Rusya savaşı, İsrail'in Filistin saldırıları, Suriye'deki çözüm arayışları, terörle mücadele ele alındı" açıklaması yapıldı. Erdoğan'ın Putin'e, Türkiye'nin önce ateşkes, ardından barış için uzlaşı zeminini oluşturabileceğini ifade ettiği açıklandı.
 
İletişim Başkanlığı'ndan "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin görüşmesinde, iki ülke ilişkileri, Ukrayna-Rusya savaşı, İsrail'in Filistin saldırıları, Suriye'deki çözüm arayışları, terörle mücadele ele alındı" açıklaması yapıldı. Erdoğan'ın Putin'e, Türkiye'nin önce ateşkes, ardından barış için uzlaşı zeminini oluşturabileceğini ifade ettiği açıklandı.
 
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü 24'üncü Devlet Başkanları Zirvesi için gittiği Kazakistan'ın başkenti Astana'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.
 
Görüşmede, Türkiye ile Rusya ilişkilerinin yanı sıra Ukrayna-Rusya geriliminde son durum, İsrail'in Filistin topraklarındaki saldırıları, Suriye'deki gerilimde çözüm arayışları ve terörle mücadele konuları değerlendirildi.
 
İletişim Başkanlığı'nın açıklamasına göre Türkiye'nin, bölgesinde ve dünyada barışın tesisi için çaba göstermeye devam edeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Türkiye'nin, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşın önce ateşkes, ardından barışla sona erdirilmesi için uzlaşı zeminini oluşturabileceğini, iki tarafı da memnun edebilecek adil bir barışın mümkün olduğunu' ifade etti.
 
İsrail'in Filistin topraklarındaki saldırıları ve Lübnan'a yönelik tehditlerinin bölgesel ve küresel barış ile huzuru hedef aldığına işaret eden Erdoğan, çatışmaların yayılmasının en büyük zararı bölge ülkelerine vereceğini, uluslararası toplumun artık İsrail'in durdurulmasına odaklanması gerektiğini vurguladı.
 
Açıklamada Türkiye'nin, sınırlarının hemen ötesinde bir teröristan kurdurmamakta kararlı olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, başta Suriye iç savaşı olmak üzere terör örgütleri için elverişli alan oluşturan istikrarsızlıkların sonlandırılması için somut adımlar atılmasının önemini ortaya koyduğu bildirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin çözüm için işbirliğine hazır olduğunu kaydetti. 
 
3.7.2024
 

 

Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
ANKET
Hayatınız ve işiniz için 2023'e kıyasla genel 2024 beklentiniz nedir?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама