Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Zirvenin perde arkası notları

Başkan Putin'e en yakın gazetecilerden, Komersant'ın Kremlin muhabiri Andrey Kolesnikov, yine ilginç "perde arkası" haberleri ve kendine özgü yorumlarıyla, Putin-Erdoğan zirvesinden motlar aktardı.  Putin ve Erdoğan, görüşmenin ardından geniş bir gazeteci grubuyla kapsamlı bir basın toplantısı planlanmıştı ama Kolesnikov’un kendi kaynaklarına dayandırdığına göre,  basın toplantısı Erdoğan’ın inisiyatifiyle iptal edildi. Bu arada müzakereler biter bitmez Recep Tayyip Erdoğan ve heyetinin “eve döndüğü”, Türk cumhurbaşkanının iki hafta önce İran'da olduğu gibi akşam yemeğine kalmadığı, dört saatlik görüşmelerde sadece çay ve kahve ile yetindiği belirtildi. 
 
Kolesnikov, "son zamanlarda kendi kendisine eskisinden daha fazla saygı duymaya başladı” dediği Erdoğan'ın uluslararası politikadaki rolüne değinerek, "Recep Tayyip Erdoğan kendisine olan bağımlılığın arttığını ve onun Rus uçağının düşürüldüğü günlerde Putin’e tövbe mektubu yazmak zorunda kalan Erdoğan ile aynı olmadığını anladığını” yazdı.
 
Rus gazeteci, yazısında sık sık Erdoğan’ın hareketlerindeki yavaşlığa değindi ve bunu Brejnev’in son yıllarıyla kıyasladı.
 
Kolesnikov, Erdoğan’ın “Bugün tabii dünyanın gözü Soçi'de. 'Acaba Soçi'de ne görüştüler, ne yaptılar?' Burayı takip ediyorlar. Bizim de yapacağımız bu görüşmelerden sonra da bunlara verilecek olan cevaplar onları belli istikamette yönlendirecektir” sözleri içinse, dünyanın Tayvan’dan Kosova’ya pek çok önemli günemi de bulunduğunu hatırlatarak, "Recep Tayyip Erdoğan, kimsenin hayal edemeyeceği kadar değerli olduğuna karar vermiş olabilir” yorumunu yaptı.
 
Yazıda, Putin’in Erdoğan’ı "büyük dost” olarak adlandırdığı ve genel olarak "ortağına tüm saygısını gösterdiği” vurgulandı.
 
Yazar bu tespitin ardından, kendi İstanbul’a uçuş deneyimine de değinerek “Şunu da eklemek isterim ki Türkiye, bildiğiniz gibi Avrupa'ya açılan neredeyse tek penceremiz olmaya devam ediyor. Ve yarın bu pencere bir nedenden dolayı değişim rüzgarıyla aniden kapanırsa, o zaman ne olacak?” diye sordu.
 
Kolesnikov dört saatten fazla sürem müzakerelerine biraz “kaotik” olduğunu, baş başa görüşen liderlerin zaman zaman heyetlerinden kendilerine ihtiyaç duydukları birini çağırdıklarını, sonra onları yollayıp bire bir konuşmaya devam ettiklerini yazdı.
 
Yabancı liderlerle bu tür toplantılarda Rusya'nın Müslüman toplumunu temsil eden Çeçenya lideri Ramzan Kadırov, müzakereler sırasında liderler tarafından "talep edilmedi" ve dışarıda bekledi.
 
Kolesnikov, Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak'ı, Türkiye'nin artık doğalgaz için kısmen ruble ödeyeceğini açıklaması için de yorum yaptı. Yazara göre bu Türkiye’den çok genel durumla ilgili ve "aksi takdirde, yani eski ödeme düzeni devam etse, (Rusya tarafından rubleyle ödemeye zorlanan) Avrupa için özel bir ceza varmış gibi görünecekti. Oysa şimdi (Türkiye’nin de kısmen ruble ile ödemesi) Rusya ile gaz tedarik ettiği ülkeler arasındaki ilişkilerde (genel) bir iş kuralı gibi görünecek” dedi ve ekledi: “Gerçi bildiğiniz gibi, ruble olarak ödeme yapılması, bu sürecin herhangi bir kurbanı için çok faza sorun yaratmıyor.”
 
6.8.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi