Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Bologna bitti: Diplomalar ne olacak?

Rusya’nın, uluslararası yüksek öğretim sisitemi Bologna Sürecini terk etmesi kararlaştırıldı. Eğitim Bakan Yardımcısı Dmitriy Afanasyev, Rusya’daki tüm yüksek öğretim kurumlarının bu sistemden çıkarıldığını açıkladı.
 
Bologna Grubu, nisan ayında Rusya ve Belarus’taki temsilciliklerini kapatacağını duyurmuştu
 
Rusya üniversitelerinin 2003’te dahil olduğu Bologna Süreci, lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere üç seviyeli yüksek öğretim sisteminden oluşuyor.
 
Duma Başkan Yardımcısı Pyotr Tolstoy, ülkenin Bologna Sürecinden çıkması ve “geleneksel Rus eğitim sistemine” dönülmesi önerisinde bulunmuştu. 
 
Profesyonel eğitim uzmanı Vitaliy Kalinin, Business FM ile söyleşisinde, yurt dışında yüksek lisans yapan bir öğrencinin Rusya’ya dönmesinin ardından artık diplomasının tanınıp tanınmayacağı sorusu üzerine, “Bunun için bakanlığın evraklarını beklemek gerekiyor. Bu diplomaların denkliğinin nasıl sağlanacağı anlaşılmalı” dedi.
 
Rusya Eğitim ve Bilim Bakanı Valeriy Falkov, Rusya’nın kendi yüksek öğretim sistemini geliştireceğini, Avrupa standartlarının olumlu yanlarının da bu sisteme dahil edileceğini söylemişti.
 
Avrupa’da yüksek öğretim uyum sürecini kapsayan ve şu anda 49 ülkede yaygın kullanılan Bologna eğitim sistemine Rusya 2003 yılında katıldı.
 
Bologna Süreci Nasıl Başladı?
 
Bologna Süreci’nin temelleri 1998 yılında Fransa, İtalya, Almanya ve İngiltere Eğitim Bakanlarının Sorbonne’da gerçekleştirdikleri toplantı sonunda yayımlanan Sorbonne Bildirisi ile atılmıştır. Avrupa’da ortak bir yükseköğretim alanı yaratma fikri ilk kez bu bildiri ile ortaya çıkmıştır. Ancak, Bologna Süreci resmi olarak 1999 yılında Bologna Bildirisi’nin 29 Avrupa ülkesinin yükseköğretimden sorumlu Bakanları tarafından imzalanması ve yayımlanması ile başlamıştır. Bologna Süreci’nin temel hedeflerinden altısı bu bildiri ile ilan edilmiştir. Bu hedefler:
 
Kolay anlaşılır ve birbirleriyle karşılaştırılabilir yükseköğretim diploma ve/veya dereceleri oluşturmak (bu amaç doğrultusunda Diploma Eki uygulamasının geliştirilmesi),
Yükseköğretimde Lisans ve Yüksek Lisans olmak üzere iki aşamalı derece sistemine geçmek,
Avrupa Kredi Transfer Sistemini (European Credit Transfer System, ECTS) uygulamak,
Öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin hareketliliğini sağlamak ve yaygınlaştırmak,
Yükseköğretimde kalite güvencesi sistemleri ağını oluşturmak ve yaygınlaştırmak,
Yükseköğretimde Avrupa boyutunu geliştirmek.​
 
7.6.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi