Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Lavrov ve Blinken son pazarlıkta, Baerbock'dan Moskova'ya ilk adım

Ukrayna krizinin yükselttiği tansiyonu düşürmek için yeni bir diplomatik hamle: Rusya ve ABD dışişleri bakanları 21 Ocak'ta Cenevre'de masaya oturacak. Serey Lavrov ile Antony Blinken, tıkanan müzakerelerin önünü açmak için uğracak. 
 
Öte yandan Almanya'nın yeni koalisyon hükümeti, Rusya ile ilk resmi temasını gerçekleştirdi. Deutsche Welle haberi, "Bir süredir gerginlik yaşayan Rusya ve Almanya'nın dışişleri bakanları Moskova'da bir araya geldi. İki bakan da, ilişkilerin geliştirilmesi konusunda olumlu mesajlar verdi" diye duyurdu. Sputnik'in aktardığına göre Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın kendi topraklarındaki askerlerinin intikaline ilişkin talepleri kabul edemeyeceğini Alman mevkidaşı Annalena Baerbock'a anlattığını söyledi. Öte yandan Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Rusya konusunda sert açıklamalar yaptı. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması durumunda Rus doğal gazını Avrupa'ya taşıyacak olan Kuzey Akım 2 boru hattı projesinin de ekonomik yaptırımlara dahil olabileceğini söyledi.
 
 Lavrov, Alman mevkidaşı Annalena Baerbock ile yaptığı ilk görüşmede Rusya ile Almanya arasındaki ikili ilişkilerin daha fazla geliştirilmesi gerektiğinin altını çizerek, Moskova ile Berlin arasında iyi bir ilişkinin alternatifinin olmadığını dile getirdi. 
 
Rusya‘nın, Almanya ile daha yapıcı ilişkiler kurmak istediğini ifade eden Lavrov, görüş ayrılıklarının olduğu güncel konulara atıfta bulunarak, bu temasların göz hizasında ve ilgili ülkelerin çıkarlarının göz önünde bulundurularak gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı.
 
Görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, Batılı siyasetçilerden her ülkenin kendi topraklarında yaptığı gibi Rusya'nın da gerçekleştirdiği askeri intikaller hakkında açıklamalar duyduklarını belirterek Rusya'nın bu konuda hiçbir talebi kabul edemeyeceğini Baerbock'a izah ettiğini vurguladı.
 
Rusya'nın yeni bir çatışma durumu yaratmak için hiçbir sebep vermediğinin altını çizen Lavrov, "Biz hiç kimseyi hiçbir konuda tehdit etmiyoruz ancak bize yönelik tehditleri duyuyoruz. Biz, somut adımlara, somut işlere ve partnerlerimizin atacakları somut adımlara göre hareket edeceğiz ve doğal olarak vereceğimiz tepkiyi belirleyeceğiz" dedi.
 
Almanya Dışişleri Bakanı Annelena Baerbock da yaptığı açıklamada, "Seyahatimle, Rusya ile ilişkilerin yeni Alman Hükümeti ve şahsen benim için çok önemli olduğuna açıkça işaret etmek istiyorum" dedi.
 
Baerbock da Rus mevkidaşı gibi, "Moskova ile Berlin arasında istikrarlı bir ilişkinin alternatifi yok" söyleminde bulundu.
 
Meçhul Asker Anıtı'na ziyaret
 
Ukrayna ziyaretinin ardından Pazartesi akşamı Rusya'nın başkenti Moskova'ya gelen Baerbock, iki ülke arasındaki ilişkilerin derin tarihsel boyutunun farkında olduğunu belirterek, bu nedenle II. Dünya Savaşı'nda hayatını kaybedenler için Meçhul Asker Anıtı'nda çelenk koymanın kendisi için önemli olduğunu söyledi. Baerbock, "Ülkelerimiz arasındaki tarihsel derinlik, aynı zamanda tarihsel acı şimdiki politikacılara ve gelecek nesillere her zaman görevler yüklüyor. Nazi diktatörlüğünün dehşetinden sonra barıştığımız için Rusya halkına sonsuza dek minnettarız" ifadelerini kullandı.
 
Moskova - Berlin ilişkileri bir süredir sorunlu bir dönemden geçiyor. Ağustos 2019'da bir Gürcünün Berlin'de öldürülmesininardından mahkeme bir Rusya vatandaşını mahkum etmiş ve Moskova'yı "Devlet terörizmi" ile suçlamıştı. Sonraki, süreçte de iki ülke karşılıklı olarak bazı diplomatları sınır dışı etmişti. Ayrıca Almanya Rusya'yı 2015 yılında Federal Meclis'e yapılan hacker saldırılarından ve Kremlin muhalifi Aleksey Navalni'yi kimyasal madde Noviçok ile zehirlemekten sorumlu tutuyor. Moskova ise Rus kamu yayıncısı RT'nin (Russia Today) Almanca programının Almanya'daki yayınının durdurulmasından rahatsız.
 
Scholz'dan Rusya'ya sert uyarılar
 
Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Rusya konusunda sert açıklamalar yaptı. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması durumunda Rus doğal gazını Avrupa'ya taşıyacak olan Kuzey Akım 2 boru hattı projesinin de ekonomik yaptırımlara dahil olabileceğini söyledi. Projenin durdurulabileceğine dikkat çeken Scholz, "Ukrayna'ya yönelik askeri müdahale söz konusu olursa bunun bedelinin yüksek olacağı ve her şeyin tartışılacağı açık" diye konuştu.
 
Almanya'nın boru hattı ile ilgili ABD ile yaptığı anlaşmaya bağlı kalacağını da kaydeden Başbakan Scholz, Rusya'dan gerginliği yatıştırıcı bir işaret olarak askeri birliklerini azaltmasını beklediklerini dile getirdi. 
 
Berlin'de Başbakan Scholz'la görüşen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de ittifak üyesi 30 ülke ve Rusya'nın temsilcilerini yeni bir görüşmeye davet etti. Stoltenberg, ittifakın NATO-Rusya Konseyi'nde yazılı önerileri masaya getirmeye ve yapıcı sonuçlar elde etmeye hazır olduğunu söyledi. NATO-Rusya Konseyi, 2,5 aradan sonra ilk kez geçen hafta Çarşamba günü toplanmış ve ancak
buluşmadan bir sonuç çıkmamıştı.
 
Ukrayna kriziyle ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın da bu hafta Kiev ve Berlin'de temaslarda bulunması bekleniyor. (DW, Sputnik)
 
18.1.2022
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi