Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'nın barış güçleri Kazakistan'dan ayrılmaya başladı

Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) barış gücü olarak Kazakistan’a gönderilen Rus hava indirme birliklerinin ilk gruplarının ülkeden ayrılmaya başladıklarını belirtti.
 
Rusya Savunma Bakanlığı yetkililerinin açıklamasında, “Askeri teçhizat ile askerleri içeren ilk grupların, Rusya Hava Kuvvetleri’nin askeri kargo uçaklarına binişleri tamamlandı ve Almatı’daki havalimanından havalananıp daimi konuşlanma noktalarına dönüşe geçtiler” denildi.
 
Rus savunma yetkilileri, Kazakistan’ın Almatı kentinden havalanan İl-76 tipi dört askeri kargo uçağının Rusya hava güçlerini İvanovskaya bölgesine ulaştıracağını kaydetti.
 
KGAÖ ülkeleri Ermenistan, Belarus ve Tacikistan’ın barış güçlerinin de Rusya’nın askeri kargo uçakları ile kendi konuşlanma noktalarına transfer edileceği, Kırgızistan güçlerininse kendi uçakları ile üslerine geri dönecekleri belirtildi.
 
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da Rus hava indirme birliklerinin Kazakistan’da gerçekleştirdikleri barış gücü misyonuna ilişkin Devlet Başkanı Vladimir Putin’e verdiği raporda, güçlerin eski Sovyet ülkesinden geri çekilmesinin 19 Ocak’ta tamamlanacağını söyledi.
 
Rusya lideri Putin de Şoygu ile gerçekleştirdiği toplantıda, Rusya güçlerinin eve dönme vakitlerinin geldiğini belirtti:
 
“Görevimizi tamamladığımıza göre eve dönmek gerek.”
 
(Sputnik)
 
13.1.2022

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi