Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

"Rusya, ABD ve NATO'dan bazı tavizler kopardı; kilit konular hariç"

Başkan Putin'in, NATO'nun doğuya genişlemeyeceğine dair yazılı güvence istemesiyle başlayan yeni diplomatik maratonda ik tur "temel anlaşmazlıklarda pozisyonların aynen korunması" dışında bir sonuç doğurmamışa benziyor. Ancak Rusya lehine ilerleme kaydedilen konular da olduğu vurgulanıyor.
 
Bu tespiti manşetine çıkaran Kommersant gazetesine göre, ABD ve Avrupalı müttefikleri, yıllardır tartışmayı bile reddettikleri bazı konularda "Rusya ile görüşmeye hazır olduklarını" açıklayarak geri adım attı.
 
Gazete bu konulara örnek olarak, füze sistemlerinin konuşlandırılmasını sınırlama ve tatbikatların ölçeğini azaltma maddelerini gösterdi.
 
Haber analizde, "Ancak NATO, Ukrayna'yı öncelikli kapsayan 'açık kapı' politikasından vazgeçme ve NATO'nun Avrupa'daki kuvvetleri ile altyapısını 1997 mevzilerine döndürmeye hazır değil. Rusya ve Batı arasındaki ilişkilerde durum şu anda hem gergin, hem de öngörülemez" denildi.
 
Kommersant, özellikle NATO'nun yeni üyelerle genişlememesi talebinin kabul edilmediğine dikkati çekerek, "Bu şartlarda Rusya'nın Batı ile anlamlı bir diyaloğu sürdürmeye hazır olup olmayacağı henüz belli değil" dedi.
 
Bugün de diplomatik maraton haftasının üçüncü ayağında, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Viyana'daki toplantısında Rusya'nın önerileri ve talepleri değerlendirilecek. Hem Ukrayna hem de Gürcistan AGİT üyesi olduğu içindaha sert tartışmalar bekleniyor, ancak AGİT, ABD ve NATO'nun aksine hiçbir konuda somut karar veremediği için bu toplantı Moskova açısından fazla önem taşımıyor.
 
13.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi