Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

PCR geçerlilik süresi 48 saate indi

Rusya'da henüz Omicron vakasına rastlanmazken, koronavirüs pandemisiyle mücadelesini koordine eden Rospotrebnadzor'un başkanı Anna Popova, Omicron varyantının yayılımını önlemek için yeni sınırlamalar getirmeleri gerektiğini söyledi.
 
Kovidle mücadele konseyinin oturumuna katılan Popova, yeni Omicron varyantının daha yüksek bulaşma hızına sahip olması ve varyantın bulaştığı kişilerde hastalığın daha hızlı ilerlemesi nedeniyle PCR testlerinin geçerlilik süresini 72'den 48 saate indirme kararı aldıklarını açıkladı.
 
Popova bu kuralın Rusya'dan başka bir ülkeye uçakla seyahat edecekleri kapsamadığını da söyledi. Bu kişiler için 72 saat kuralı geçerliliğini koruyacak. Ancak ülke içerisinde PCR testi beyan edilmesi gereken durumlarda geçerlilik süresi 48 saatle sınırlı olacak.
 
Ancak yeni düzenlemeye göre bazı yolcuların Rusya'ya döndükten sonra 2 hafta karantinaya girmesi gerekecek. Kural Omicron varyantının görüldüğü ülkelerden dönen yolcular için geçerli olacak.
 
Popova ayrıca vatandaşlara yeni yılda ülkeden ayrılmamaları yönünde çağrıda bulundu.
 
Rospotrebnadzor başkanının sözlerini değerlendiren Tur Operatörleri Birliği İcra Direktörü Mayya Lomidze, bazı destinasyonlarda turların tükendiğini, ancak Türkiye ve Mısır turlarında hala boş yer olduğunu söyledi. Lomidze'ye göre, Omicron varyantı haberleri tur satışlarında kısmi de olsa bir düşüşe neden olmuş durumda.
 
2.12.2021

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi