Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Yapay zeka Kovid-19 hesabı yaptı: Rusya'da 22 Aralık kaygısı

Rusya'da bir roboteknoloji firmasının geliştirdiği nöral ağ, koronavirüs pandemisinde dördüncü dalgaya yüzde 93 olasılıkla 22 Aralıkta ulaşılacağını öngördü.
 
Promobot adlı firmanın ürettiği sistemin, tahmini üretirken diğer ülkelerdeki vaka sayıları, yetkililerce konulan hareket sınırlamaları ve aşılama oranları gibi verileri kullandığı öğrenildi.
 
Firma yetkilileri sistemin içerisinde San Francisco'da geliştirilen ve SpaceX ve Tesla gibi şirketlerin de kullandığı GPT-3 adlı nöral ağ algoritmasına da yer verdiklerini söyledi.
 
Öte yandan geçtiğimiz günlerde Rus basınına konuşan virolog Aleksandr Çepurinov vaka sayılarının inişe geçtiğine dikkat çekmişti.
 
Çepurinov, geçtiğimiz yıl hastalığın seyrinde aralık ayının kırılma noktası olarak öne çıktığını da dile getiriyor. Uzmana göre, Rusya bu yıl salgının seyrini daha erken kontrol altına aldı.
 
Bu arada Rusya Başbakan Yardımcısı Golikova, son bir hafta içinde Rusya genelinde görülen yeni koronavirüs vakaları oranında yüzde 6.1’lık düşüş kaydedildiği bilgisini verdi.
 
Sputnik'in haberine göre Rus bürokrat, “2021 yılının 46. haftasının sonuçlarına göre, Rusya Federasyonu'nda yeni koronavirüs enfeksiyonu insidansı yüzde 6.1 azalarak, 100 bin nüfus başına 175.6 olarak gerçekleşti” ifadelerini kullandı.
 
25.11.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi