Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

"Türk işçinin Rusya'daki uyuşmazlıklarında Rus hukuku"

Türk vatandaşı olan bir işçinin Türk işveren bünyesinde yabancı bir ülkede istihdamı durumunda ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklara Türk Hukukunun uygulanmasından vazgeçilerek, işin yapıldığı ülke hukukunun uygulanması kararı alındı.
 
Bu ilke kararına göre, Türk işçinin, örneğin Irak’ta istihdam edilmesi durumunda Irak Hukuku, Rusya’da istihdam edilmesi durumunda Rusya Hukuku, Türkmenistan’da istihdam edilmesi halinde ise Türkmenistan Hukuku uygulanacak. Ancak bu ilke kararı uygulamada sıkıntılar yaratmaya başladı. İş davaların görüldüğü iş mahkemelerinde görevli hakimler açısında mevzuat sıkıntısı yaratmaya başladı.
 
Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre,  İstanbul Bakırköy’deki bir iş mahkemesi, Irak’ta çalıştırılan bir Türk işçinin davasında “Adalet Bakanlığı’na müzekkere yazılarak Irak Hukukunun İş Hukuk mevzuatına ilişkin var ise yeminli tercümeli evraklarının mahkemeye gönderilmesine” karar verdi.
 
Ankara’daki bir iş mahkemesi ise Türkmenistan’da çalıştırılan bir işçinin davasında “Türkmenistan iş hukuku mevzuatı ve tercümesine sunmak üzere gelecek celseye kadar süre vermesine” hükmetti.
 
Bir başka iş mahkemesi de Rusya’da çalıştırılan bir Türk işçinin davasında “Rusya’da bireysel iş sözleşmesinde çalışılan ülkenin Rusya olduğu anlaşılmakla taraf vekillerine Rusya iş hukuk mevzuatı ve tercümesine sunmak gelecek celseye kadar süre vermesine” hükmetti.
 
Haberin tamamı için tıklayın

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi