Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Doğal gazda en büyük indirim Çin'e

"Rus doğal gazının bin metreküp fiyatı Avrupa spot pyasalarında 1000 doların üstünde seyrederken, Türkiye dahil Avrupa bölgesi için uzun vadeli anlaşmalarda fiyatın 250-300 dolar arasında olduğu konuşulurken, Çin'e verilen fiyat yalnızca 140 dolar." 
 
Vedomosti gazetesinin JP Morgan'ın analizine dayandırdığı habere göre, Çin yılın üçüncü çeyreğinde Rusya'dan tedarik ettiği doğal gaz için 9 milyar dolar gibi düşük bir fatura ödedi.
 
Gazete, Çin'in tedarikçi ülkeler arasında en ucuz doğal gazı Rusya'dan aldığına dikkat çekiyor. Habere göre, Rus gazına kıyasla Türkmen gazının maliyeti yüzde 30, Kazak ve Özbek gazlarının yüzde 10 daha fazla. Çin Myanmar'a da Rusya'ya ödediğinin tam iki katı bin metreküp ücreti ödüyor.
 
Daha da çarpıcı olansa, Çin'in aldığı Rus gazının şu anda tüm dünyadaki en ucuz doğal gaz konumunda olması.
 
Gazeteye konuşan enerji sektörü analistleri, Rusya'nın Çin'e yaptığı indirimi yakın müttefiği Belarus'a bile vermediğine dikkat çekiyor. Buna göre, Belarus Rus doğal gazına Çin'e kıyasla yüzde 6 daha fazla birim fiyat ödüyor.
 
Rusya'dan Çin'e doğal gaz taşıyan Sibirya'nın Gücü boru hattı 2020 yılında faaliyete geçmişti. Hat 2021'in ilk altı ayında 4,6 milyar metreküp gaz taşıdı.
 
19.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi