Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Hedef tutmuyor: Rusya’da toplu bağışıklık oranı nerede ne kadar?

Günlük can kaybının cumartesi ilk kez bini aştığı Rusya’nın koronavirüsle zorlu imtihanı devam ediyor. Eylül ayı başında Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, ülkede toplumsal bağışıklığın oluşması için gerekli 90 milyon kişinin aşı yaptırması hedefine sonbaharda ulaşmayı beklediklerini duyurmuştu. Ancak sonbahar yarılanırken Rusya bu hedefin oldukça uzağında.
 
Golikova, "Toplumsal bağışıklığa sonbaharda ulaşılacağını bekliyoruz. Hastalanmamak için veya sakin yaşamak ve sakin hayata dönmek için nüfusun yüzde 80’inin aşılanması gerekiyor. Bu, 90 milyondan fazla kişi demek” demişti.
 
Ancak stopkoronavirus.ru web sitesi ülkedeki sürü bağışıklığı düzeyine ilişkin veriler yayınladı ve hediye çekilişlerinden aşı propagandasına kadar tüm çabalara rağmen hedefin çok uzak olduğu bir kez daha görüldü.
 
15 Ekim itibariyle Rusya'da 51 milyon kişi aşının ilk dozunu,  47.5 milyon kişi ise her iki dozunu yaptırmış durumda. Bu durumda ülke genelinde sürü bağışıklığının yüzde 45 olduğu tahmin ediliyor.
 
Moskova'da bu oran yüzde 61 ile ulusal ortalamanın oldukça üzerinde. 
 
St. Petersburg’da oran yüzde 58. Moskova bölgesinde (oblast) ise yüzde 58.
 
Rusya Kovid-19 operasyon merkezinin cumartesi günü açıkladığı verilere göre, son 24 saat içinde Rusya'da 1002 can kaybı ve 33 bin 208 yeni vaka kaydedildi.
 
Başkan Putin geçen hafta içinde “zorunlu aşılamaya” karşı olduğunu bir kez daha tekrarlamıştı.
 
17.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi